5 dobrých rád, na ktoré si spomeňte pri žehlení
Žehlím, žehlíš, žehlíme pravidelne, možno aj každý deň už dvetisíc rokov. Prapôvodný koncept žehličky ako takej totiž pochádza z 1.storočia nášho letopočtu. Teraz sa s vami podelíme o niekoľko dobrých tipov, ktoré pri žehlení využijete. Tak poďme na to!
Ako zabrániť spáleninám?
Žehlite prádlo, oblečenie či bielizeň postupne podľa teploty. Od kúskov, ktoré pri žehlení vyžadujú nízku teplotu, až po tie, ktorým neublíži ani naozaj horúca žehlička. Takýmto spôsobom sa dá celkom účinne zabrániť spáleným tkanivám látky.
Udržujte čistú plochu žehličky
Ak po vyžehlení nachádzate na oblečení zvláštne „značky“, je dosť dobre možné, že je to kvôli nečistej žehliacej ploche vašej žehličky. Preto sa ju vždy udržiavať čo najčistejšiu. Pomôcť k tomu vám môže aj podomácky vyrobená pasta z dvoch dielikov prášku do pečiva a jedného dieliku vody. Naneste pastu na plochu žehličky a handričkou vydrhnite. Následne zotrite dosucha.
Tam a späť
Dôležitý je aj smer, ktorým žehličku po tkanine vediete. Ak žehlíte v kruhoch, látku tým zbytočne naťahujete. Správne je žehliť rýchlosťou, ktorá je tak akurát, ani rýchlo ani pomaly, a systémom „tam a späť“.
S hliníkovou fóliou ušetríte čas
Ak si chcete pri žehlení ušetriť čas, využite hliníkovú fóliu. Odstráňte zo žehliacej dosky poťah a na „vyzlečenú“ dosku natiahnite fóliu lesklou stranou navrch, po celom povrchu dosky. Poťah opäť nasaďte a môžete žehliť. Teplo bude na tkaninu pôsobiť nielen zvrchu, od žehličky, ale už aj zospodu, efektívnejšie.
Vyžehlené prádlo ihneď do vertikálnej polohy
Aby vaše vyžehlené prádlo ostalo v skvelom stave, snažte sa ho ihneď po vyžehlení zavesiť. Je jedno či na vešiak alebo niečo iné. Hlavné je, aby tričká, košele a ďalšie veci boli vo vertikálnej polohe.