Tieto fakty o víne a jeho konzumácií vás prekvapia!
Hovorí sa, že vo víne je pravda. My sme ju skúsili rozmeniť na drobné a výsledkom je tento súbor zaujímavých informácií o víne, ktoré by ste mali vedieť. Aký vplyv môže mať víno na sexuálny život a kde sa ho vypije najviac? Odpovede vás prekvapia.
Vinárska tradícia
Víno je skutočne prastarým nápojom. Jeho história začína zhruba pred 6000 rokmi v oblasti Stredného východu, ale najstaršie dôkazy o cielenom pestovaní viníc pochádzajú z Gruzínska (zhruba z rovnakej doby). Predpokladá sa, že nápoj vznikol pri náhodnom kontakte kvasných baktérií s hroznom, ktoré premenili jeho cukry na alkohol. Proces výroby vína zdokonalili starí Egypťania a rozšírili ho po celom Stredomorí, odkiaľ sa de facto dostal do celého sveta.
V čom spočívajú zdravotné benefity vína
Najmä o červenom víne sa tvrdí, že jeho pravidelné pitie (2-3 dcl denne) prospieva zdraviu (pôsobí proti vysokej hladine cukru v krvi, posilňuje imunitný systém). Pravdou je, že obsahuje prospešné antioxidanty resveratrol (spomaľuje starnutie) a polyfenol. Veľký podiel antioxidantov sa skrýva najmä v šupke, takže ak fermentácia vína prebieha aj s nimi, bude vo výslednom produkte zákonite viac týchto prospešných látok. Samotné pitie vína vám však nič nezaručí. K jednému či dvom pohárikom červeného denne pridajte pohyb na čerstvom vzduchu, psychickú aj fyzickú aktivitu, zdravú prirodzenú stravu a dostatok regenerácie.
Vplyv vína na sexuálny život
Podľa výskumu z univerzity vo Florencii je dokázateľný. Projekt prebiehal na vzorke 800 žien vo veku 18 až 50 rokov. Tie boli rozdelené do troch skupín podľa toho koľko čoho vypijú. Prvú skupinu tvorili ženy preferujúce červené víno, v druhej boli ženy s obľubou v inom druhu alkoholu a tretiu skupinu tvorili dámy, ktoré nepijú vôbec. Všetky ženy dostali dotazník s otázkami zameranými na ich sexuálny život. Maximálne skóre (symbolizujúce maximálny sexuálny drajv) bolo 36 bodov. Najmenej nabodovali abstinujúce dámy (v priemere 24,4 bodov), druhé skončili z druhej skupiny (25,9 bodov) a víťazkami vedeckého mini súboja sa stali ženy – vinárky (27,3 bodov).
Kde sa vypije najviac červeného vína?
Čína ako najľudnatejšia krajina na svete zbiera tie „naj“ vo viacerých sférach a prvenstvo drží aj v celkovej konzumácii červeného vína. Je to jasné, veľa ľudí toho veľa vypije. Svoju rolu iste zohráva aj fakt, že pre Číňanov je červená symbolom šťastia. V litroch vína na hlavu ale Čínu predbehla iná krajina, respektíve štát. Štátik. Predstavte si, že v najmenšom štáte na svete, vo Vatikáne, vypije jeden jeho obyvateľ priemerne 70 litrov vína za rok! To je jedna fľaša na tri dni.
Ženám stúpne víno do hlavy rýchlejšie ako mužom
A nie len víno. Ženy majú vo všeobecnosti nižšiu toleranciu voči alkoholu ako muži. Nemá to ale nič spoločné s ich telesnou hmotnosťou. Ak by žena a muž s podobnou stavbou tela vypili rovnaké množstvo vína, žena by vykazovala vyššiu koncentráciu alkoholu v krvi. Je to preto, že ženské telo má vyšší podiel tuku ako mužské a tuk neabsorbuje alkohol.