Batáty – beta karoténová bomba z Ameriky
Batáty majú pôvod v Strednej a Južnej Amerike a patria k najstarším, človeku známym plodinám na svete. Do Európy ich priniesol Krištof Kolumbus a ďalej po svete ich šírili španielski a portugalskí moreplavci. V súčasnosti sa najviac batátov vypestuje v Číne, až 80 miliónov ton. Prečo by ste ich mohli zaradiť do svojho jedálnička?
Skvelý zdroj A vitamínu
Tieto sladké oranžové „zemiaky“ sú neprekonateľným prirodzeným zdrojom beta karoténu. Podľa výskumov obsahuje 100g porcia batátov 100 – 1600 mikrogramov vitamínu A, čo predstavuje 35% až 90% spotreby tejto látky.
Niekedy sú fialové
Sladké zemiaky nie sú vždy oranžové na povrchu aj vo vnútri. Vedci identifikovali presné gény, ktoré zmenu farby (oranžovej na fialovú) spôsobujú. Vytvárajú purpurové antokyánové pigmenty, peonidíny a cyanidíny, vyznačujúce sa antioxidačnými a protizápalovými vlastnosťami. Pri prechode tráviacim traktom na seba viažu ťažké kovy a pomáhajú ich tak dostať von z organizmu.
Tuky pomáhajú so vstrebávaním
Ak chcete z batátov vyťažiť celý ich „beta-karoténový“ potenciál, mali by ste do jedál, v ktorých s vyskytujú, pridať aj nejaký ten tuk. Už 3 – 5g tuku na pokrm výrazne zlepší vstrebateľnosť A vitamínu v ľudskom tele. Samozrejme, malo by ísť o kvalitné tuky, napríklad extra panenský olivový olej. Postačí jedna polievková lyžica.
Varenie a príprava v pare im prospieva
Panuje názor, že tepelnou úpravou strácajú potraviny celý rad prospešných látok. U batátov to neplatí. Väčšiu nutričnú hodnotu budú mať, ak ich uvaríte alebo pripravíte v pare – vtedy si zachovajú množstvo antokyánov. Len dve minúty v pare stačia, aby sa v batátoch deaktivovali peroxidázové enzýmy, ktoré by inak mohli „rozbiť“ antokyány v tejto plodine. Pri porovnaní varenia a pečenia zase vykazovali nižší glykemický index, ak prešli varom.