Zaostrené na plot: živý verzus betónový
Ak sa už človek rozhodne investovať do rodinného domu, je to najmä kvôli pohodliu, súkromiu a bezpečiu domova. A to nenadobudne inak než oplotením vlastného pozemku. Ale aký typ plota si vybrať?
Súkromie je základ
Vo chvíli, keď začnete uvažovať nad živým plotom, skúste sa zamyslieť aj nad tým, čo všetko si vyžaduje. Vytvorenie vlastnej oázy pokoja, do ktorej cudzí ľudia nevidia, bude chvíľu trvať. Predsa len, bavíme sa o rastlinách, ktoré musia najskôr dorásť do požadovanej výšky, čo trvá minimálne 5 až 7 rokov. Taktiež je pri tomto výbere dôležité myslieť na údržbu. V prípade, že si ako oplotenie svojho príbytku zvolíte odrodu tuje vo výške cca 50 – 70 cm, po jej vysadení je potrebné zalievať ju každý deň ráno a večer, aby sa ujala. Avšak aj pri dokonalej starostlivosti sa pokojne môže stať, že niektoré stromčeky už krátko po vysadení uschnú.
Ani po rokoch, keď živý plot nadobudne dostatočnú výšku a stane sa ozdobou vašej záhrady, stále nie je celkom vyhraté. Nedokáže napríklad 100 % zabrániť úteku vášho domáceho miláčika a pozor, aby vám občas „neprerástol cez hlavu“, pretože by sa tak jeho strihanie stalo o čosi náročnejšie. V zásade si teda živý plot vyžaduje naozaj veľkú starostlivosť, a preto si treba dopredu rozmyslieť, či je pre vás vhodný.
Bezpečnosť by mala byť rozhodujúcim kritériom
Bezpečnosť je na piedestáli požiadaviek každého jedného majiteľa nehnuteľnosti. Pri živom plote možno na toto hľadisko zabudnúť, pretože rastliny spĺňajú len estetický účel. „Za pravý opak možno považovať plot postavený z betónových tvárnic, ktorý je jednak estetický a zároveň plne funkčný, a teda spĺňa kritérium bezpečnosti. Plot z betónových tvárnic vytvára akúsi vonkajšiu bariéru, vnútri však vytvára súkromie,“ vraví odborník Marko Szőcs zo spoločnosti Austria Beton Werk.
Minimálna údržba je na nezaplatenie
Čo si budeme nahovárať, investícia do živého plota nie je malá, ak si vyberiete kvalitný druh rastliny. Ani najtrvácnejší druh však negarantuje, že bude plniť svoj účel dlhodobo. O kríky sa treba starať. Strihať ich, polievať či hnojiť. Napriek tomu stále hrozí, že vplyvom poveternostných podmienok vyhynú a bude ich treba vysádzať nanovo. To sa pri plote z betónových tvárnic nikdy stať nemôže, pretože takéto oplotenie je masívne a trvanlivé. Ak sa totiž dbá na kvalitu stavby, dokáže slúžiť roky. Navyše s minimálnou údržbou. Ako to docieliť? Stačí sa hneď na začiatku obrátiť na odborníka. Za pravdu nám dáva aj Marko Szőcs: „Určite áno, vyškolený realizátor presne vie, čo a ako treba spraviť. To je záruka kvality a dlhej životnosti, v opačnom prípade bude plot na pohľad neestetický, v extrémnych prípadoch až ohrozujúci. V konečnom dôsledku ho bude treba zbúrať a postaviť nanovo, čo so sebou prináša, samozrejme, ďalšie náklady, nový materiál a opakovanú realizáciu s odborníkom.“
Objavte krásu betónu
Absolútne súkromie i bezpečie, to zďaleka nie sú jediné dôvody, pre ktoré má plot z betónových tvárnic navrch. Živý plot môže vysychať, konáre doláme pes či silný vietor, listy môže spáliť sálavé teplo z neďalekého grilu. Nič z toho nehrozí v prípade betónu, ktorý si už v dnešnej dobe môžete vybrať podľa vlastných predstáv. Prevedenie plota môže mať charakteristický štýl, ktorý dokonale harmonizuje s priľahlou exteriérovou dlažbou alebo s celkovou architektúrou domu i záhrady. „Ploty z betónových tvárnic sa výborne kombinujú s priľahlou dlažbou. Plotové prvky taktiež môžete využiť aj na doplnenie záhrady drobnou architektúrou, ako sú napríklad fontánky,“ hovorí architekt Ing. arch. Borislav Benedek.
„Plot z betónových tvárnic drží krok aj s dizajnom, a preto je dnes dostupný v rôznych štýloch. Pre rodinné domy je vhodný napríklad štiepaný. Každý plot z betónových tvárnic je však iný, jedinečný. Vplyvom poveternostných podmienok mení svoju vizuálnu podobu (zreje) a tá mu dodá náležitý charakter a výnimočnosť,“ dopĺňa odborník z ABW, ktorý dokonca neodporúča impregnáciu pri plote z betónových tvárnic, pretože prirodzený vzhľad je to najkrajšie, čo môže užívateľ takémuto plotu dopriať.
Akým chybám sa vyvarovať pri stavbe plota?
Ako sme už načrtli, betónové oplotenie je tou najrozumnejšou investíciou pre majiteľa rodinného domu. Aby to bolo naozaj tak, treba k stavbe pristupovať racionálne a odborne. Nesnažiť sa zastúpiť prácu skúsených odborníkov, ak nimi nie sme. Stavba plota má totiž jasne dané postupy, ktoré netreba urýchľovať ani ich zjednodušovať. Akých chýb sa ľudia pri stavbe plotov z betónových tvárnic dopúšťajú najčastejšie? „Najčastejšie chyby pri realizácii plotov sú krivé základy, nevyhovujúca výstuž či zle odizolovaný základ. Výsledkom je nedostatočná pevnosť, zlá stabilita a najmä vizuálne je plot krivý, nakoľko vzniknú veľké škáry medzi tvárnicami. Pri nevhodne použitej základovej izolácii je plot stále navlhnutý, čo podporuje tvorbu vápenných výkvetov – bielych fľakov,“ spresňuje odborník.
Aký postup zvoliť pri stavbe plota z betónových tvárnic?
V prvom rade je potrebné stavbu ohlásiť na príslušnom úrade, následne vybrať druh oplotenia, ktorého vzhľad je nadčasový a neomrzí vás už po pár sezónach. Pri výbere farebnosti treba zohľadniť aj lokalitu, pretože v tesnej blízkosti prašnej cesty asi nebude ideálnym riešením snehobiely plot. V ďalšom kroku treba vyhľadať odborníkov, ktorí vykopú a vybetónujú pevné základy. Na tie postavia plot podľa osvedčených postupov tak, aby nebol krivý a nestabilný. Samozrejme, skúsený domáci majster sa môže do práce vrhnúť aj sám, no v takom prípade treba mať vždy na mysli, že ak sa plot postaví neodborne a chybne, následky si pri možných problémoch ponesie on.
Výhody plota z betónových tvárnic v skratke
- Dlhá životnosť
- Bezpečnosť
- Súkromie
- Minimálna údržba (v porovnaní s ostatnými materiálmi)
- Odolnosť voči extrémnym podmienkam
- Schopnosť chrániť proti prachu, hluku a emisiám z dopravy
- Nadčasový a estetický vzhľad
Výhody živého plota v skratke
- Priaznivý vplyv na mikroklímu
- Je domovom pre mnohé zvieratá
- Pri dostatočnej starostlivosti je ozdobou záhrady
- Zachytáva prach