Ako opraviť zlomené srdce?
Zlomené srdce sa môže javiť ako koniec sveta, najmä v prípade, ak prichádza náhle. Všetko sa však dá napraviť a opraviť, dokonca aj zlomené srdce. Aspoň tak to tvrdí Guy Winch, psychológ a odborník na post-vzťahové traumy. Na základe svojej praxe identifikoval niektoré z najčastejších problémov, s ktorými sa môžete stretnúť po tom, ako vám partner zlomil srdce.
Keď je koniec, ale váš mozog to odmieta prijať
Možno to poznáte – vzťah je pred definitívnym koncom (prípadne sa už rozpadol), no vy stále počujete jeho hlas, čítate staré sms a donekonečna hľadíte na fotky z doby, keď všetko fungovalo…Zamilovanosť je veľmi podobná závislosti na drogách a rozpad vzťahu vyvoláva podľa Dr. Wincha podobné pocity, aké zažíva na heroíne závislý človek pri abstinencii. Avšak ako musí závislý človek bojovať proti „chuti“ na drogu, aj ľudia so zlomeným srdcom by mali uvažovať racionálne.
• Riešenie: Podľa Dr. Wincha je nevyhnutné, aby sme boli schopní rozpad vzťahu prekonať. Pozorne počúvajte, keď váš bývalý hovorí prečo presne vzťah nefungoval, prípadne si vytvorte vlastný dôvod, ak nie je jasný. Pochopenie prečo sa vzťah skončil umožní obom partnerom lepšie sa vyrovnať so stratou a posunúť svoje životy vpred.
Sledovanie vášho „ex“ cez sociálne médiá situáciu len zhoršuje
Je pravdepodobné, že keď budete svojho expartnera sledovať cez sociálne siete, tak nájdete niečo, čo nechcete vidieť. Následne sa dostaví pocit žiarlivosti a ten vôbec neprispieva k uzdraveniu „otvorených rán“, skôr naopak.
• Riešenie: Musíte odolať pokušeniu. Vymazať si dotyčného z priateľov na sociálnej sieti a spáliť všetky kybernetické mosty sa môže zdať ako detinské riešenie, pritom je to ale veľmi účinný prostriedok emocionálneho zotavenia. Musíte myslieť na seba a zamedziť si prístup ku všetkému, čo môže pôsobiť ako soľ v otvorenej rane.
Keď sa obviňujete
Ukazuje sa, že ak z rozpadu vzťahu viníte samú seba, robíte si celú situáciu len a len ťažšou, čo môže viesť k tzv. „komplikovanému smútku.“ Je normálne ak sa samé seba pýtate „Čo som spravila zle?“, no ak sa necháte pohltiť negatívnymi myšlienkami, môžete sabotovať celé svoje úsilie vydané pri náprave vášho zlomeného srdca.
• Riešenie: Ak aspoň dvaja odlišní ľudia, iní ako vaša blízka rodina, majú rovnaký názor na vašu situáciu, no vám je zaťažko ju prijať, mali by ste zvážiť, či je pravda skutočne na ich strane (alebo na vašej). Napríklad, ak o vás viacerí ľudia povedia, že ste atraktívna, no vy sa pri tomto názore doslova naježíte, je načase analyzovať dôvody prečo tento kompliment neprijímate akurát vy, hoci vaše okolie si to o vás myslí. Hlavným dôvodom môže byť veľmi nízke sebavedomie – myšlienka, ktorej sa treba zbaviť.
Stále veríte, že on bol ten pravý
Pozeráte spätne na váš vzťah s priateľom. Zdá sa vám, že nebol až taký zlý. Vlastne, bol skoro bez problémov. Ach, prečo sa len…STOP! V tomto momente vás vaša myseľ tak trochu podvádza a vykresľuje váš vzťah v oveľa lepšom svetle než v akom sa skutočne odohrával. Ale to, že si nemôžete alebo nechcete spomenúť na nepríjemnosti, ešte neznamená, že zlé časy neexistovali.
• Riešenie: Musíte sa prinútiť vnímať a spomínať na vzťah reálne. Pripomínajte si nie len pekné chvíle, ale aj nedostatky. Nikdy to neboli len dúhy a motýle a váš ex iste nebol dokonalý. Ak si toto uvedomíte, ľahšie sa zbavíte znepokojivých myšlienok, že už nikdy nenájdete niekoho „tak dokonalého“.
Bojíte sa nových vzťahov
Po veľkom sklamaní v láske často prichádza stav, v ktorom sa človek opätovne bojí akýchkoľvek stretnutí, ktoré by mohli prerásť do viac či menej seriózneho vzťahu. Tieto inštinkty treba ignorovať. Prečo?
• Riešenie: Podľa Dr. Wincha existuje jeden moment, ktorý prospieva rýchlejšiemu zotaveniu zlomeného srdca – a tým je nový partner. Skutočne, stretnutie s novou osobou môže zvýšiť krehké sebavedomie a pripomenúť, že v mori existuje mnoho ďalších rýb.
Zdroj: http://www.independent.co.uk/life-style/how-to-fix-broken-heart-guys-after-cheating-foolproof-way-psychologist-unfollow-social-media-a8207011.html