Plánujete s rodinou zmenu trvalého bydliska? Hľadáte nové bývanie a ako najlepšie riešenie vám príde kúpa staršej nehnuteľnosti? Prezradíme vám, prečo by ste sa práve pre túto možnosť nemali rozhodovať.
1. Môžu vás prekvapiť neočakávané rekonštrukcie
S rekonštrukciami určite budete počítať, ale v starších panelákoch sa môžu objaviť aj neočakávané komplikácie, vady, ktoré si na prvý pohľad pri obhliadke nevšimnete – okná nemusia dobre tesniť, za kuchynskom linkou, pri vchodových dverách, ale i v kúpeľni môže byť skrytá pleseň.
Starší neprerobený byt vám neodporúčame kupovať práve kvôli takýmto „nepríjemnostiam“.
2. Miniete viac peňazí
Ak si kúpite starší byt, počítajte s väčšími výdavkami. Miniete viac peňazí nielen na nábytok, ale budete musieť pravdepodobne meniť aj podlahy v izbách, interiérové dvere, ale i spotrebiče, ktoré v kuchyni bývalí majitelia zanechali.
Keď si ale kúpite nový alebo úplne prerobený byt, vyhnete sa výmene umakartového jadra a výmene kuchynskej linky, ktoré mimochodom patria k najdrahším investíciam v byte.
Byt si síce môžete zariadiť podľa seba, čaká vás ale množstvo rekonštrukcií a vysoké výdavky, kvôli ktorým nebudete môcť chodiť napríklad aj na dovolenky, výlety a wellness pobyty. Rekonštrukcia starého bytu vám zhltne veľké množstvo peňazí.
3. Nebudete sa môcť nasťahovať ihneď
A ten najdôležitejší dôvod na záver! Keď si kúpite starší nezrekonštruovaný byt, budete musieť počítať, že do tohto bytu sa pár mesiacov nebudete môcť nasťahovať. Ak si takýto byt kúpite a nebudete môcť nájsť firmu, ktorá vám zrealizuje potrebné rekonštrukcie, o to dlhšie budete čakať na to, kým sa budete môcť zo svojho nového domova tešiť. Odporúčame vám preto, ak sa predsa len rozhodnete kúpiť starší byt, zarezervovať si termín rekonštrukcie u stavebnej firmy čo najskôr. V opačnom prípade by ste museli čakať niekoľko mesiacov a pokojne aj rok. Nájom by ste platili, ale bývať by ste nebývali.