Jazvy sú obvyklým následkom poranenia, úrazu, operácie, akné, alebo ovčích kiahní. Často sa za ne hanbíme a zároveň nám uberajú na kráse a na sebavedomí. S odstránením jaziev by sme mali začať čo najskôr, aby sa koža čo najlepšie zregenerovala a následky neboli tak viditeľné. Preto na nič nečakajte a začnite hneď! Prinášame vám niekoľko tipov, ako postupovať pri ich odstránení.
- Konajte hneď!
Keď už máte čerstvú jazvu po akné alebo po odstránení stehov, na nič nečakajte! Neustálym odkladaním návštevy lekárne alebo svojho dermatológa nikdy nič nevyriešite a hlavne Vás čaká nepekná „pamiatka“.
- Poraďte sa s lekárom
Máte jazvu po operácii alebo napr. po úraze? Poraďte sa s vaším ošetrujúcim lekárom, on sám bude najlepšie vedieť, akú liečbu zvoliť. V dnešnej dobe si môžete vybrať z rady liečebných procedúr – od chirurgického zákroku, ošetrenia jazvy laserem, až po vybratie kvalitnej masti či gélu.
- Nepodceňujte domácu starostlivosť
Aby jazva zostala hladká, pružná, odolná a omnoho menej viditeľná, je potrebné sa o tkanivo starať a liečiť ho už vo chvíli, kedy sa rana hojí. „Hlavné pravidlo znie: musíte udržovať kožu jemnú a vláčnu a pravidelne (i niekoľkokrát denne) ju natierať hojivou masťou či gélom – napr. Beta Glucan gel obsahuje beta glukan z hlivy ustricovitej a výrazne prispieva k regenerácii pokožky. Je ideálnym pomocníkom v domácom boji proti jazvám,“ vysvetľuje Ing. Adrián Doboly zo spoločnosti Natures.
- Pozor na slnko!
Jazvu nevystavujte extrémnym teplotám – mrazu ani teplu – po dobu jedného roka. „Chráňte pokožku pred UV žiarením, ktoré obsahuje slnečné lúče, pomocou opaľovacích krémov s vysokým ochranným faktorom. Jazva bude už navždy náchylnejšia ako jej okolie. Spáli sa ďaleko rýchlejšie a na tele Vám ešte viac vynikne. V lete aplikujte na jazvu vždy krém s vysokým UV faktorom,“ vysvetľuje Ing. Stanislava Bulková zo spoločnosti BIOR.
Tip na krém s vysokým UV faktorom ALGA MARIS BIO mlieko na opaľovanie SPF50. Vhodný aj na veľmi citlivú pokožku. www.bior.sk
- Masírujte!
Tlaková masáž slúži k zlepšeniu pooperačného hojenia jazvy – zlepšuje jej prekrvenie a pružnosť. S touto technikou sa začína hneď ako je rana zahojená (1 – 2 týždne po odstránení stehov). Tlaková masáž se robí pomocou bruška prstov, ktorým masírujete jazvu a jej okolie. Prstom tlačíte na jednotlivé miesta jazvy po dobu až 30 sekúnd (tlak by mal byť taký veľký, že nechtové lôžko na prstu zbledne). Počkajte niekoľko sekúnd a pokračujte o kúsok ďalej. Masáž je potrebné robiť s citom, bez nadmerného zaťaženia. Vyvarujte sa prechádzaniu jazvy prstom, môže dôjsť k poškodeniu. Masáž môžete robiť i niekoľkokrát za deň, ale kožu vždy pred masážou dobre premastnite krémom či olejom.
- Ako na staršiu jazvu?
Ak sa k liečbe jazvy pristúpi s veľkým odstupom času alebo sa vytvorí keloidná jazva, ponúka sa ošetrenie laserom alebo plastickou operáciou. Laser účinne stimuluje bunkové procesy, ktorých výsledkom je efektívnejšia a rýchlejšia obnova, zlepšenie vstrebávania životne dôležitých živín pre regeneráciu organizmu, podporu produkcie kolagénu a ATP energie v kožných bunkách.