6 zábavných foto-faktov

Fotografie sú moderným komunikačným prostriedkom, ktorým sa dá vypovedať veľmi veľa vzrušujúcich príbehov. Skutočne, taká veľká je sila čo i len jedného vydareného záberu. Veríme, že sa vám ich podarí aj tento rok nafotiť čo najviac. Ešte pred tým sa ale na chvíľku zastavte a prečítajte si zopár fascinujúcich príbehov zo sveta fotografie.

Každé dve minúty vznikne viac fotografií ako vzniklo za celé 19. storočie

Presný počet fotografií sa dá presne určiť len veľmi ťažko, no aspoň aký taký obraz nám ponúkajú štatistiky populárnych sociálnych sietí. Na Facebooku ľudia údajne zdieľajú viac ako 700 miliárd fotografií, na WhatsApp viac ako 200 miliárd a na Instagrame zhruba 20 miliárd. A to nespomínane WeChat, Snapchat a ďalšie aplikácie. Každopádne, tohto roku by číslo zverejnených fotografií malo presiahnuť, podľa odhadov, hranicu 3 biliónov!

Cheerleader efekt dodá viac sexepílu

Zaujímavý moment priniesli výsledky výskumu na univerzite v Kalifornii, podľa ktorých jedinec pôsobí na fotkách oveľa atraktívnejšie, ak je v obklopení viacerých ľudí. Tento jav vedci nazvali pojmom Cheerleader efekt. V podstate ide o vzbudenie dojmu akejsi skupinovej atraktívnosti na úkor atraktivity jednotlivca.

Čo sa stalo so zariadeniami, ktoré nasnímali povrch Mesiaca?

Bol to malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo. Pri ceste na Mesiac bolo súčasťou misie Apollo 11 aj niekoľko kamier značky Hasselblad. Práve vďaka nim sa na Zem dostali na tú bodu skvelé zábery z povrchu tohto vesmírneho telesa. Hasselblady ale poslúžili jednorazovo – astronauti ich ponechali svojmu osudu, aby vytvorili priestor pre 25kg lunárnych kameňov, ktoré z Mesiaca vyzdvihli a dopravili na Zem za účelom výskumu.

Zábavné zábery mačiek vznikali už v 19.storočí

Obrázky a videá mačiek patria k tomu najprezeranejšiemu obsahu, ktorý na internete nájdeme. A povedzme si pravdu, kto sa na nich ešte nezasmial? Je zaujímavé, že prvé virálne zábery mačiek vznikali už od roku 1870. Podieľal sa na nich fotograf Harry Pointer z anglického Brightonu. Najskôr fotil konvenčné zábery týchto zvierat, no čoskoro prišiel na to, že ľudia milujú fotky mačiek v neuveriteľných pózach, pozíciách, či mačky so srandovným výrazom tváre.

Prečo sa ľudia na starých fotografiách neusmievajú?

Počas rokov sa prevalilo mnoho teórií, ktoré sa pokúšali vysvetliť jeden zjavný fakt – prečo sa ľudia na fotografiách z dávnejších dôb neusmievajú? Jedno z najpopulárnejších vysvetlení operovalo s myšlienkou, že ľudia nechceli ukazovať svoje pokazené zuby. Pravda bola ale celkom inde. V skutočnosti za všetko mohli šialene dlhé expozičné časy vtedajších fotoaparátov. Fotenie trvalo hodiny a nebolo v ľudských silách stále sa rovnako usmievať tak dlhú dobu.

Najprezeranejšou fotografiou v histórii je predvolená tapeta systému Windows

Spomínaná tapeta má názov Bliss. Obrázok zachytil v roku 1996, pred spustením systému Windows XP, americký fotograf Charles O´Rear v Sonoma County v Kalifornii. Mnohí tvrdia, že fotografia bola digitálne upravovaná, s čím O´Rear nikdy nesúhlasil. Avšak krajina, zachytená na obrázku, dnes vyzerá inak – je tu vysadený vinič, takže už nie je možné urobiť nie len rovnaký, ale ani podobný záber.

fotofotoaparátfotografiapríbehystory
Comments (0)
Add Comment