Mnohí sa z ionizátorom vody možno ešte nestretli, no vedzte, že ide o čoraz častejší doplnok do kuchyne. Čo to teda ten ionizátor je a ako si ho vybrať? Tak na to sa pokúsime odpovedať v tomto článku.
Ešte predtým, než si povieme, podľa čoho si vyberat ionizátor vody do vašej kuchyne, je dobré spomenúť, čím je tento prístroj výnimočný a čo spôsobuje.
Ionizátor vody, by sme mohli charakterizovať ako zariadenie, vďaka ktorému môžete získať ionizovanú vodu, ktorá dokáže pomôcť pri liečbe cukrovky, onkologických ochorení či rôznych kožných ochorení.
Výroba ionizovanej vody funguje na princípe elektrolýzy, kde sa v ionizátore vody rozpúšťajú minerálne soli a vytvára sa tak takzvaná živá a mŕtva voda.
Rozdiel medzi živou a mŕtvou vodou je v hodnote pH, ktorú obsahuje. Poďme sa však už pozrieť na to, ako si vybrať ten správny ionizátor pre vás.
Typy ionizátorov
Ako prvé je dôležité si ujasniť, aký typ ionizátoru hľadáte. V súčasnosti sa môžete stretnúť hneď s niekoľkými typmi, ktoré majú svoje výhody a nevýhody.
- Hrncový ionizátor
- Prietokový ionizátor
Hrncové ionizátory
Hrncové ionizátory vody boli tými prvými, ktoré boli na trh uvedené a ich názov sa odvodzuje od ich vzhľadu.
Výhodou tohto typu ionizátora je najmä nižšia cena, prenosnosť či možnosť opakovať ionizáciu.
Odradiť by vás však mohlo to, že po každom použití je potrebné prístroj opláchnuť a následne aj dostatočne vysušiť.
Príprava ionizovanej vody navyše pri tomto type trvá 15 až 30 minút.
Prietokový ionizátor
Prietokový ionizátor je tým modernejším typom prístroja. Veľkou výhodou je okamžitá príprava vody, jednoduchá obsluha, a taktiež nenáročná údržba.
Všetky tieto výhody však majú za následok aj vyššiu cenu v porovnaní s hrncovým ionizátorom.
Ktorý je pre vás ten vhodný?
Pri výbere ionizátora vody si najmä odpovedzte na to či hľadáte šikovné a okamžité riešenie, alebo vám nevadí nad prípravou ionizovanej vody stráviť nejaký čas.
V prípade, že nechcete nad ionizovanou vodou tráviť viac času, ako je nutné, odporúčame staviť na prietokový ionizátor.
Dobre vám však poslúžia aj klasické hrncové ionizátory.
S kvalitou vody súvisí aj jej tvrdosť
Ionizovaná voda je skutočne tou najkvalitnejšou vodou, akú môžete dostať. S kvalitou však okrem hladiny pH úzko súvisí aj jej tvrdosť.
Tá, má za následok nadmernú tvorbu vodného kameňa, ktorý môže poškodiť buď vaše potrubie, alebo bežné domáce spotrebiče.
Na odstránenie tvrdej vody určite použite zmäkčovače vody do domu, ktoré vás pomocou magnetov zbavia nadmerného vodného kameňa a tvrdej vody raz a navždy.
Zdroj obrázku: KieferPix / Shutterstock.com