Chrípka. Liečená vraj trvá 7 dní a neliečená týždeň. Aké skúsenosti s ňou máte vy? Tie naše hovoria jasne: chrípku netreba podceňovať. Radšej ju poriadne vyležať a z postele vstať svieži a zdravý.
Neliečená chrípka totiž môže poľahky prejsť do chronického štádiá a môže tiež spúšťať ďalšie, závažnejšie zdravotné problémy. Ak nechcete riskovať vznik astmy, pomôžte svojmu telu v boji s chrípkou už v jej počiatočnom štádiu.
Prvá pomoc – horúci čaj a kvapky do nosa
Chrípka sa, okrem iných príznakov, prejavuje aj zápalom nosnej sliznice. V náväznosti na to nám život „spríjemňuje“ pocit plných dutín a silný výtok z nosu. Tieto momenty sa dajú od začiatku zmierniť použitím kvapiek či spreja do nosa a pravidelným pitným režimom. Teplý čaj vám spraví neskutočne dobre, med a citrón doň ale pridávajte až keď trochu vychladne. Vítané sú však aj rôzne šťavy, najlepšie 100% lisované.
Keď vývar lieči
Silným vývarom sa nemocní posilňovali od nepamäti. Tento starodávny recept je stále aktuálny aj dnes! Proti chrípke skvele pomôže aj mäsový vývar (hovädzí či kurací) silný ako noha od stolu. Oplatí sa pripraviť ho poctivo, teda z mäsa, kostí, zeleniny a cibule. Pri príprave ho nechajte jemne prebublávať a pacientovi ho aplikujte aj viackrát za deň, podľa chuti.
Inhalujte
Inhalácia je ďalším z radu overených receptov starých materí. Horúca para v kombinácii s éterickými olejmi sa na liečenie upchatých dutín používali oddávna. Ak nemáte špeciálny inhalátor, postačí aj horúca voda v mise, do ktorej pridáte soľ a zopár kvapiek eukalyptu alebo borovicovej arómy. Hotovo. Skôr, než sa nad liečivý roztok nadchnete a začnete ho vdychovať, si pre lepšiu účinnosť prehoďte cez hlavu ručník. Relaxujte a liečte sa takýmto spôsobom zhruba desať minúť a nezabudnite sa sem-tam nadýchnuť aj čerstvého vzduchu.