Detoxikácia sa týka nás všetkých
Na každom rohu dnes bojujeme so znečistením. Znečistené je životné prostredie, trávnik vedľa domu aj dno vzdialených oceánov. Znečistené je však aj to, čo nám je úplne najbližšie – tak blízko, že viac sa už nedá. Naše telá.
Je to ako začarovaný kruh. Vzduch, ktorý dýchame, obsahuje okrem kyslíka a dusíka zvýšený podiel oxidu uhličitého. Poletujú v ňom aj prachové častice, rôzne pele, baktérie a vírusy. Vdychujeme ich, ukladajú sa na slizniciach, v pľúcach, na koži. Nedá sa im vyhnúť, pretože sa nedá nedýchať.
Na čo sa snažíme dávať si trochu pozor, sú potraviny, ale je to sizyfovská námaha, pretože ani pri najlepšej vôli nevieme, čo skutočne obsahujú. V akej pôde rástlo to, z čoho pozostávajú, ako to bolo ošetrované, zberané, transportované, ako sa postupovalo pri výrobe potraviny… Rozhodujúce je taktiež, v čom je zabalená. To isté sa do veľkej miery týka vody.
Mimochodom, za posledných 130 rokov bolo vyrobených vyše 100-tisíc nových syntetických chemikálií, z ktorých len 25-tisíc, teda štvrtina, sa považuje za relatívne bezpečné.
Toxíny vznikajú aj vplyvom radiácie. Nemusíme chodiť ani na röntgen či magnetickú rezonanciu, úplne stačí slnečné žiarenie, bez ktorého by život nebol možný. K tomu môžeme pripočítať elektrosmog a vynechať nejde ani smog emočný. Každý jeden nespracovaný hnev, stres sa niekde v organizme „uloží“ a keď je toho viac, prejaví sa ako choroba tela – ekzém, problémy s trávením, rakovina… čokoľvek.
Až z toho mrazí
Pri výpočte všetkých znečisťujúcich vplyvov až zamrazí. Detoxikácia je v súčasnosti často skloňované slovo, niekedy už takmer sprofanované, no keď sa ňou nemyslí kúra na chudnutie, ale naozaj systematická, pravidelná a zmysluplná podpora tých častí organizmu, ktoré majú na starosti odbúravanie toxínov a „upratovanie“ v našich telách, význam má.
Príznaky otravy
Akútne prípady otráveného tela nás postavia do pozoru a riešime ich. Ešte nebezpečnejšia je však mierna, ale permanentná intoxikácia. Práve nebadateľné, no neustále zaťažovanie organizmu toxínmi je katastrofou pre tkanivá a má za následok starnutie aj funkčnú nestabilitu organizmu.
Kedy máme spozornieť? Podľa čoho zistíme, že rovnováha v tele bola narušená a zhubný vplyv toxínov sa hlási o slovo? Jednoznačnými príznakmi intoxikácie sú opakované bolesti hlavy, zlá nálada, podráždenosť, nepokojný spánok, slabá koncentrácia, strata pamäti, zápcha alebo hnačky, spomalené trávenie, pocity nadúvania a plynatosti, celková únava a málo energie, ale aj obezita a neschopnosť zbaviť sa nadbytočných kíl. „Detoxikácia v tele by za normálnych okolností mala prebiehať automaticky, no súčasný spôsob života jej veľmi nepomáha. Zlé stravovacie návyky, nedostatočný pohyb, stres, znečistené životné prostredie dennodenne zamorujú náš organizmus rôznymi toxickými látkami. Častejšie sa staráme o svoj vzhľad a zabúdame na naše vnútro. Pritom práve detoxikácia pomáha organizmu zbaviť sa dlhoročne nahromadených toxínov, ktoré negatívne ovplyvňujú kvalitu nášho života,“ myslí si aj MUDr. Dana Gogová, ambulantná všeobecná lekára z Topoľčian.
Prínosné vlastnosti bylín
Príroda nás obdarovala množstvom byliniek, ktoré podporujú samoočistu organizmu. Všetky staré kultúry využívali bylinky na liečenie rôznych ochorení. Rastliny, ktoré kedysi poznal Hippocrates, sú dodnes základom moderných liekov, ich význam sa nevytratil ani po rokoch, pretože majú stále mimoriadne pozitívne účinky. Keď viete, ako ich správne kombinovať tak, aby jedna podporila účinok druhej, vznikne silný synergický efekt, ktorý pomôže organizmu účinne sa očistiť a zbaviť sa toxínov, parazitov a rôznych chemikálií prírodnou cestou.