V ďalšom článku, ktorý venujeme zaujímavostiam krajín našej vysmiatej planéty, sa opäť dozviete hŕbu zaujímavých informácií. Tentokrát si posvietime na Švajčiarsko, Líbyu, Nórsko či Maledivy.
Sladký švajčiarsky život
Krajina helvétskeho kríža je známa vysokou životnou úrovňou jej obyvateľstva a tradíciou vo výrobe prvotriednych syrov a kvalitných hodiniek. Švajčiarska čokoláda má však vo svete minimálne rovnaký ohlas. Predstavte si, že priemerný Švajčiar skonzumuje až 10 kíl čokolády ročne!
Veľkosť Monaka tkvie v inom ako v jeho rozlohe
Monako je po Vatikáne druhým najmenším štátom na svete a vďaka priaznivej daňovej politike tu hľadá útočisko mnoho významných ľudí. Ďalšou zaujímavosťou je, že jeho rozloha je skoro o polovicu menšia ako rozloha New Yorkského Central Parku. Na necelých 2km2 tu žije až 38 000 ľudí (z toho len sedmina sú pôvodní Monačania).
V Líbyi by ste sa stratiť nechceli
V predošlom článku sme písali o Saudskej Arábii, cez ktorú netečie ani jedna rieka. Ešte vyprahnutejšie ale pôsobí Líbya, krajina na severe Afriky. Až 99% jej rozlohy tvorí púšť! Pre našinca miesto náročné na orientáciu, čo poviete?
Užite si Maldivy, miznú!
Koralové útesy Maldív sú označované ako jeden z rajov na Zemi. A právom. Táto tropická oblasť má všetko. Ale asi nie nadlho. Maldivy sú považované za miesto s najnižšou nadmorskou výškou a reálne hrozí, že jedného dňa tento krásny priestor navždy zhltnú vody oceánu.
Nori sú zelení
Škandinávske štáty sú vo všeobecnosti považované za veľmi rozvinuté a moderné. Aj v otázkach zelenej politiky. Najďalej je v tomto smere azda Nórsko, ktoré 99% elektrickej energie produkuje z obnoviteľných zdrojov. Sila vody a vodné elektrárne, to je to, čo ženie Nórov vpred.
Sibír ako pľúca sveta?
Za pľúca sveta a továreň na kyslík sú považované pralesy v úplne iných lokalitách ako Rusko. Pravdou ale je, že najviac vzácneho kyslíka produkujú rozsiahle a neskazené lesy na Sibíri. Nie je ho však nikdy dosť, preto aj my hovoríme – stop odlesňovaniu!