Máloktorá žena sa dnes môže pochváliť zdravým chrupom aj po tehotenstve/ tehotenstvách. Dieťatko potrebuje výživu a čerpá ju aj z matky. Ak vás ale dlhodobejšie trápia pokazené zuby a chcete zabrániť tomu, aby ste u zubárov platili niekoľko stoviek eur pri každej návšteve, čo by ste mali robiť, aby ste mali krásny a hlavne zdravý úsmev?
Pravidelné prehliadky u zubára
Aj keď sa vám to možno nebude páčiť, musíte chodiť na pravidelné prehliadky k zubárovi. Dôležité je, aby vám zubár skontroloval všetky zuby pre prípad, že by sa vám na niektorom z nich objavil zubný kaz. Navyše je dôležité, aby ste chodili aj na zubnú hygienu – zubný povlak je živnou pôdou pre baktérie, ktoré môžu kompletne zničiť váš chrup. Ak ste vyskúšali bieliace pásiky, používajte ich aj naďalej. Určite však absolvujte prehliadku u zubára a zubnú hygienu.
Mäkká kefka a správna technika
Ak chcete mať krásny úsmev a zdravé zuby, čistite si zuby pravidelne. Používajte na to mäkkú kefku a na zuby príliš netlačte. Poškodili by ste si zubnú sklovinu. Dôležitá je aj správna technika čistenia zubov. Ak neviete, aká je to, ľahko si ju nájdete aj na internete. Určite však zuby nedrhnite lacnými nekvalitnými kefkami. Podráždite si ďasná a zničíte si zubnú sklovinu.
Aj pri výbere nových bieliacich pásikov si dávajte pozor na hodnotenie. Vyberajte si značkové bieliace pásiky overené zubármi, najlepšie tým vašim. Pozná váš chrup a poradí vám, ktoré pásiky si vybrať z veľkej ponuky.
Čistenie medzizubných priestorov
Po jedle si nezabúdajte čistiť medzizubné priestory. Ak máte malé medzery medzi zubami, poraďte sa so zubárom, akým spôsobom vyčistiť ťažko dostupný medzizubný priestor.
Čistenie medzizubných priestorov je dôležité najmä preto, lebo sa v ňom zachytávajú zvyšky potravy, ktoré sa neskôr rozkladajú a spôsobujú zápach úst. Vytvára sa zubný povlak a hromadia sa v ňom baktérie, ktoré postupne znehodnocujú vaše ďasná a zuby. Spôsobia vám paradentózu.