Čo pomáha pri kvasinkovej infekcii?

Intímne problémy môžu spôsobiť veľké škody

Kvasinky s nami žijú od nepamäti a sú všade. Na rastlinách, živočíchoch, v pôde, na ľudskom organizme aj v ňom. Kým je všetko v rovnováhe, nie je problém, ale keď sa začnú množiť viac, je zle!

Ako veľmi môže byť zle, pocítila na vlastnej koži minimálne raz za život každá druhá žena. A asi tretina nežnejšieho pohlavia bojuje so zápalmi, ktoré spôsobujú kvasinky, veľkú časť života. Ale nestane sa to len tak…

Niektoré druhy kvasiniek sa spolu s inými druhmi mikroorganizmov bežne nachádzajú na pokožke, v ústnej dutine, v tráviacom a dýchacom ústrojenstve aj v urogenitálnom systéme zdravých ľudí. Pre svoj rast využívajú látky, ktoré sa v týchto prostrediach nachádzajú bez toho, aby spôsobovali na miestach, ktoré osídľujú, akékoľvek problémy. Spomedzi kvasiniek sa najčastejšie vyskytuje druh Candida albicans. A práve tej stačí málo, aby sa začala premnožovať a spôsobila vážny intímny problém – vaginálnu kvasinkovú infekciu.

„Príčinou kvasinkovej infekcie môže byť užívanie antibiotík, steroidov, nadmerná spotreba sladkostí, stres, niektoré druhy antikoncepcie, sklon k cukrovke, choroby čriev, porucha imunity a oslabenie organizmu. Niekedy je spôsobená nadmernou hygienou, používaním tesnej spodnej bielizne z umelých vlákien, mokrými plavkami, horúcimi kúpeľmi, použitím peny do kúpeľa, dlhším ponechaním menštruačných tampónov a vložiek či návštevami verejných bazénov,“ vyratúva mnohé príčiny nepríjemnej kvasinkovej infekcie MUDr. Tatiana Ičová z Gynekologickej ambulancie Piešťany.

Svrbí, páli, ničí

Všetky spomenuté okolnosti môžu spôsobiť, že kvasinky s krásne sladkým menom candida sa premnožia a začnú robiť šarapatu. Spôsobujú nielen diskomfort, ale aj vážnejšie problémy. Kvasinkové infekcie sa prejavujú nepríjemným pálením pošvy, hustým bielym výtokom pripomínajúci syr hrudkovitej konzistencie. Na malých i veľkých pyskoch spôsobuje nepríjemný belavý povlak. Môže byť bez zápachu, alebo má vôňu droždia. Kvasinky spôsobujú aj nafukovanie, bolesti brucha, svrbenie konečníka, takže celkovú nepohodu,“ vyratúva ženská lekárka. „Zápal môže byť nebezpečný šírením sa na vnútorné rodidlá, môže spôsobiť zápal maternice, vaječníkov a vajcovodov. Pri nedostatočnom liečení môže byť príčinou poruchy plodnosti a nebezpečný je u tehotných žien, kedy môže dôjsť k predčasnému ukončeniu tehotnosti alebo k prenosu zápalu na novorodenca.

3D illustration of fungi Candida albicans which cause candidiasis, thrush, on colorful background. Pathological fungus or yeast (3D illustration of fungi Candida albicans which cause candidiasis, thrush, on colorful background. Pathological fungus or

Komplexná liečba

S premnoženou kvasinkou sa preto musí bojovať antibiotikami, ale aj inými spôsobmi. „Liečbu odporúčam komplexnú,“ upozorňuje MUDr. T. Ičová. „Po potvrdení kvasinkovej infekcie mikroskopicky alebo kultivačne by mal lekár naordinovať liečbu antimykotikami, vaginálnymi čapíkmi, krémami, masťami aj výplachmi.“ Zároveň však upozorňuje na jednu dôležitú vec: „Pri dnešnom nadmernom užívaní antibiotík a liekov, pri nesprávnej životospráve, po športe a po pobyte vo wellness centre je veľmi užitočná aj múdra huba, ktorá sa živí inými hubami a plesňami, čím zmenšuje množstvo kvasiniek v pošve a zlepšuje komfort pacientky. Veľmi vhodná je aj pre tehotné ženy, ktoré často trpia kvasinkovou infekciou, pretože významne pomáha a zároveň minimalizuje nutnosť aplikovať vaginálne čapíky.“

Rozmarné leto

Sezóna vaginálnej kvasinkovej infekcie je najmä v lete. Teplo, vlhko, mokré plavky, kúpalisko a ďalšie krásy leta jej maximálne vyhovujú, pretože vtedy sa dokáže množiť rýchlosťou svetla. Aby nadchádzajúce leto bolo bez nepríjemného svrbenia a pálenia, ženská lekárka odporúča dodržiavať správnu životosprávu, nepreháňať to so sladkosťami či sladkými nápojmi, pravidelne konzumovať fermentovanú zeleninu a huby ako je hliva ustricovitá. Ďalej by sme sa podľa nej mali vyhnúť nadmernému užívaniu antibiotík, nájsť si vhodný preparát z múdrej huby a rozumne posilňovať obranyschopnosť organizmu.

Stopercentne bio

A čo to vlastne je tá múdra huba? Jej latinský názov je Pythium oligandrum a je to mikroskopická huba, ktorá funguje ako upír. Živí sa totiž ostatnými hubami alebo plesňami a robí to tak rýchlo, že sa nestíhajú rozmnožovať. Tým ich zlikviduje a keď už nemá čo „jesť“, sama zahynie. Používa sa na liečbu mykóz, psoriázy, atopického ekzému, poradí si so zápachom nôh, s paradentózou, aftmi, častými kútikmi a jej využitie sa rozšírilo aj na podporu regenerácie pokožky. To všetko vďaka desiatkam rokov výskumu.

„Múdra huba nemá vedľajšie účinky a doteraz sa neobjavili žiadne alergické reakcie. Prípravky z nej môžu používať aj deti, tehotné či dojčiace ženy aj ľudia so zníženou imunitou. Veľmi dobrou správou je, že plesne si voči tomuto predátorovi nedokážu vytvoriť odolnosť a preto múdra huba účinkuje aj pri opakovanom používaní,“ upresnil mikrobiológ MUDr. Karel Mencl z Krajskej nemocnice v Pardubiciach, ktorý sa podieľal na výskume múdrej huby.

Čo teda patrí k letu okrem jeho rozmarov a dovolenky? No predsa múdra huba! V lekárni ju mávajú vo forme prášku, roztoku, krému, masti…

Raster

Kvasinky – nepríjemný letný suvenír

° Kvasinková infekcie pošvy postihuje každú druhú ženu

° Najviac sa jej darí v lete

° Rozmnožovaniu kvasiniek rodu candida pomáha vlhko, tesná bielizeň z umelých vlákien, mokré plavky, nesprávna alebo prehnaná hygiena, oslabená imunita, nadmerné užívanie liekov…

° Zlikvidovať zápal spôsobený kvasinkami a zmierňovať jeho príznaky pomáha iný živí organizmus – múdra huba, ktorá zlikviduje nadmerne premnožené kvasinky a potom sama odumrie

° Pri podozrení na vaginálny zápal je nutné vyhľadať lekára

Comments (0)
Add Comment