Čo znamenajú jednotlivé pracie symboly?

Pranie posteľnej bielizne sa občas môže zdať zložitejšie, ako by sme si mysleli. Určite sa aj vám stalo, že ste nevedeli rozlúštiť niektorý zo symbolov na štítku a poučenie prišlo až po vytiahnutí z práčky a zistení, že obliečka či plachta je o niekoľko veľkostí menšia. Práve preto je dôležité rozoznať všetky znaky na údržbu bytových textílií. Budú vám potom dobre a najmä dlho slúžiť.

Vector icons with a laundry theme.

Grafickým symbolom na visačkách treba venovať osobitnú pozornosť najmä pri praní posteľnej bielizne. Viete, ktoré to sú a prečo sú také dôležité?

Pracie symboly slúžia na ochranu textílie pred spraním a taktiež jej poškodením, následkom ktorého stráca dôležité vlastnosti ako elasticitu, hrejivosť a podobne. „Pri praní je nevyhnutné dodržiavať ošetrovacie piktogramy. Predídeme tak zbytočnému znehodnoteniu materiálu,“  radí Marianna Braun, odborníčka na bytový textil zo spoločnosti SCANquilt. Odporúča dbať aj na to, aby sme práčky zbytočne neprepĺňali a používali primerané množstvá a druhy pracích práškov. Aj tu sa treba riadiť obrázkami na obaloch. „Príliš veľa prášku môže bielizeň poškodiť,“ upozorňuje M. Braun.

Obzvlášť dôležité je správne nastavenie teploty pri praní. „Dobrý pozor treba dať na deklarovanú maximálnu teplotu. Tá sa nesmie prekročiť, ale výrobok nemôžeme prať ani na nižšej teplote,“ upozorňuje špecialistka na bytový textil. Každý jeden materiál má svoju maximálnu teplotu prania. V prípade bavlny je to väčšinou do 60 stupňov Celzia. Ako sa však vyznať v tom, pri akej teplote môžeme prať jednotlivé materiály? No predsa podľa spomínaných symbolov.

Určite každý z nás pozná bežný symbol vaničky. Ide o jeden zo základných znakov na pranie. Ak je v ňom zobrazená ruka, výrobok sa má prať iba ručne. Čísla 30, 40, 50 až po 95 uvádzajú maximálnu teplotu, pri ktorej je možné výrobok prať v práčke. Ak sa pod obrázkom nachádza čiara, znamená to, že pri ošetrovaní treba použiť iba program pláchania a mierne odstreďovanie. Čiarky na piktograme bývajú aj dve – vtedy je možné výrobok pláchať aj odstreďovať iba mierne, v žiadnom prípade sa však nesmie žmýkať ručne.

K označeniam na pranie patria aj symboly sušenia bielizne na vzduchu. Ide o štvorec, v ktorom sa nachádza jedna a viac čiar. V prípade jednej horizontálnej čiary v strede treba výrobok sušiť v rozprestretom stave. Ak sa na ľavej strane nachádzajú dve šikmé čiary, bielizeň treba sušiť v tieni. V prípade troch vertikálnych čiar nechajte bielizeň odkvapkať. Oblúk v hornej časti štvorca zasa naznačuje sušenie na šnúre.

Vo väčšine domácností sa dnes už nachádzajú sušičky. Označujú sa kruhom s jednou až dvoma bodkami vo vnútri. Jedna bodka hovorí o tom, že posteľné obliečky, plachtu či prikrývky môžeme sušiť v bubnovej sušičke pri zachovaní nižšej teploty sušenia. Dve bodky označujú sušenie v bubnovej sušičke s použitím normálneho sušiaceho programu. Prečiarknutý kruh upozorňuje na to, že sa bielizeň v žiadnom prípade nesmie sušiť v bubnovej sušičke.

Trojuholník znázorňuje správny spôsob bielenia bielizne. Ak je prázdny, výrobok sa dá bieliť všetkými bežne dostupnými spôsobmi. Keď sa vnútri nachádzajú dve čiary, obliečky je možné bieliť iba oxidačnými prostriedkami. Preškrtnutý trojuholník znamená, že výrobok sa nesmie bieliť a čierny preškrtnutý trojuholník je prísny zákaz akéhokoľvek bielenia.

Clothing labels with laundry care symbols close-up. Shallow DOF.

Ak sa na etikete nachádza kruh, v ktorom môžu byť rôzne varianty písmena P, F (chemické čistenie) alebo W (profesionálne mokré čistenie), výrobok treba zveriť do rúk odborníkov v čistiarni.

K starostlivosti o posteľný textil patria aj zásady správneho žehlenia. Preškrtnutý znak žehličky označuje, že výrobok sa nesmie žehliť. Jedna bodka vo vnútri symbolu znamená žehlenie pri maximálnej teplote do 110 stupňov, dve bodky žehlenie do
150 stupňov a tri bodky žehlenie do 200 stupňov Celzia.

Prehliadať symboly na pranie sa neoplatí alergikom. „Pri alergiách treba bielizeň prať pri vyššej teplote, ale nemusíme to zbytočne preháňať, aby sa výrobok nezrazil, nepoškodil či nezafarbil,“ vysvetľuje Marianna Braun. „Materiál určený pre alergikov sa bežne perie na 60 – 95 stupňoch Celzia. Mikroorganizmy sa však ničia už pri 60 stupňoch,“ dodáva odborníčka zo spoločnosti SCANquilt.

Na záver ešte posledná rada. Vždy dodržiavajte určené teploty prania a do práčky vkladajte spolu rovnaké alebo podobné farby posteľnej bielizne. Zabezpečíte tak, že sa nezafarbia a budú vám ešte dlho slúžiť.

Pranie
Comments (0)
Add Comment