Látkové rolety, závesy, žalúzie – na prvý pohľad bežná vec, ktorá za sebou nemôže mať nič prekvapujúce. Zdanlivo to tak je, no história nás z tohto omylu veľmi rýchlo vyvedie.
• Jednou z prvých civilizácií, ktoré používali akési okenné krytiny, boli starí Egypťania. Nejednalo sa však o klasické látkové rolety, ktoré poznáme dnes. Egypťania do okien vešali zviazané kusy rákosia. Niečo podobné riešili pred stovkami až tisíckami rokov aj Číňania, tí ale miesto rákosia používali bambus.
• Aj ďalšia zo slávnych civilizácií, Rímska ríša, mala svoju vychytávku. Rimania boli už unavení zo všetkého prachu a nečistôt, ktoré sa im neustále dostávali do domovov. Preto vymysleli riešenie: zavesili veľké kusy látok na okná a vytvorili rímskeho predchodcu roliet. Keď naviac látku namočili vo vode, príjemne ochladzovala celú miestnosť.
• To, čo dnes poznáme ako záves pre sprchy a sprchové kúty, bolo v skorších časoch svojej existencie známe ako záves na vaňu. Kúpeľne so zabudovanou vaňou boli skôr výnimkou, nad ktorou prevažovali voľne stojace vane. A tie boli vybavené tyčou s oválnou konštrukciou, na ktorej sa záves nachádzal a poskytoval kúpajúcemu kúsok súkromia.
• Viktoriánska éra bola v mnohých ohľadoch veľmi zvláštnym obdobím, o čom svedčia aj dochované fotky z tej doby. Dnes vyzerá zvláštne, že záclony, rolety a iné „krycie zariadenia“ okien boli vyhotovené zásadne v tmavých odtieňoch modrej, hnedej, vínovej alebo zelenej. Dôvod? Prozaický: vysoká cena farebných textílií.
• Drvivá väčšina moderných žalúzií v súčasnosti pracuje aj na základe akéhosi sklopného mechanizmu, ktorý dovoľuje pretáčať ich z jednej strany na druhú. Premýšľali ste niekedy o tom kto má tento výmysel na svedomí? Vedzte, že John Hampson, americký vynálezca. Patent mu bol udelený v roku 1841.