Čo vidíte, keď doma otvoríte chladničku? Veľa zvyškov jedľa po záruke? Tu je návod, ako si jednoducho usporiadať chladničku v 6 krokoch. Uľahčíte tým život sebe aj svojej rodine. Jedlo nájdete rýchlejšie a vyhnete sa pokazeným potravinám v zadnej časti chladničky. Výsledkom bude, že si pochutnáte na zdravších a čerstvejších potravinách.
1. Majte dostatok úložného priestoru
Uistite sa, že máte doma dostatok plastových nádob, v ktorých uskladníte svoje potraviny. Jedine tak sa vyhnete prehrabávaniu v množstve neprehľadných mikroténových vreckách, a budete jasne vidieť, kde sa vaše jedlo nachádza. Je dobré, aby čerstvé mäso, hydina a morské plody zostali vo svojom pôvodnom obale. Pretože s prebaľovaním týchto potravín sa zvyšuje šanca napadnutia rôznymi baktériami.
2. Určte si, kde čo patrí
Je dobré, ak každá potravina v chladničke má svoje miesto, preto je vhodné označiť si každú policu. Potraviny sa potom vrátia na správne miesto a nestratia sa niekde v hĺbke vašej chladničky. Vďaka tomu, budete mať lepšiu predstavu aké potraviny sa míňajú. Potom ľahšie zistíte, čo je potrebné dokúpiť.
3. Vytvorte jednoduchý prístup k často používaným položkám
Uložte veci, ktoré používate na dennej báze v ľahko dosiahnuteľnej výške, aby ste ich mali vždy poruke. Ťažšie položky, ktoré sú menej používané môžu byť uložené v spodnej časti chladničky. Ľahké výrobky zasa umiestnite v hornej časti.
4. Podobné potraviny udržujte spolu
Trieďte jedlo do skupín. Uskladňujte orechy a semená v uzavierateľných nádobách pri sebe. Taktiež med, marmeládu alebo nátierky majte uložené spolu. Čerstvé mäso a ryby sa snažte umiestniť v spodnej časti, aby ste zabránili kontaminácií iných potravín stekajúcimi kvapkami. Mliečne výrobky uchovávajte v častiach na to určených, väčšinou na to slúži jedna zo zásuviek v chladničke. Čerstvé potraviny dávajte spolu, ako napríklad jablká s jablkami, pretože z nich unikajú rôzne druhy plynov, ktoré spôsobujú zhoršenie kvality iného ovocia alebo zeleniny.
5. Uistite sa, že potraviny majú správnu teplotu
Skontrolujte či teplota v chladničke zodpovedá správnej úrovni. Ideálna teplota by sa mala pohybovať v rozmedzí od 3 do 7 stupňov. Nevkladajte príliš teplé jedlá do chladničky, je dobré ak ich necháte vychladnúť. Tým udržujete vo vnútri správnu teplotu, ale aj predídete zvýšenej kondenzácií. Udržiavaním správne vychladenej chladničky zamedzíte tvorbe škodlivých baktérií na potravinách.
6. Pravidelne kontrolujte
Skontrolujte si aspoň raz za týždeň svoju chladničku, utrite nejaké škvrny a odstráňte akékoľvek plesnivé jedlo. Taktiež vyčistite a skontrolujte dvere, či sa dobre zatvárajú. Je to jednoduché, vložte kúsok papiera medzi tesnenie chladničky a dverí. Pri dobre doliehajúcich tesneniach by sa mal papier udržať na svojom mieste.