Aj v druhej časti nášho malého seriálu sa zameriame na tvrdenia o potravinách, ktoré nie sú úplne košér. Na pretrase budú, okrem iného, aj nízkotučné a plnotučné potraviny. Ktoré z nich sú vhodnejšie pre organizmus? A dá sa to vôbec takto určiť? Čítajte.
Nízkotučné a odtučnené jedlá sú zdravšie v porovnaní s plnotučnými
„Čím menej tuku – tým lepšie“ – toto pravidlo môžete prijať napríklad v prípade mäsa, nakoľko sa jedná o tuky živočíšneho pôvodu. V prípade iných potravín to ale celkom tak neplatí. Typickým príkladom je olivový olej, bežná súčasť dresingov, ktorými sa dochucujú šaláty. Obsahuje zmes látok a mononenasýtených tukov, ktoré pomáhajú predchádzať chorobám srdca. Okrem toho olej a tuky (zdravšie tuky sú rastlinného pôvodu) pôsobia aj na rýchlejšie absorbovanie mnohých živín zo šalátu. Napriek tomu nie je nutné utopiť zeleň na tanieri v mori oleja. Aj jedna, dve polievkové lyžice spravia svoju prácu.
Surové ovocie a zelenina je nutrične hodnotnejšie ako varená zelenina a ovocie
Túto teóriu razia najmä zástancovia diét a stravovania na spôsob „paleo“. Jej základným myšlienkovým bodom je, že tepelná úprava surovín v nich ničí enzýmy, vďaka ktorým sú tieto potraviny ľahšie stráviteľné.
Túto myšlienku sa podujali preveriť nemeckí vedci na vzorke 201 mužov a žien. Testované osoby sa stravovali raw spôsobom, teda konzumovali ovocie a zeleninu v surovom stave. Výsledky ukázali klesajúce hladiny cholesterolu a triglyceridov, čo je samo o sebe pozitívnom javom. To sa ale nedá povedať o klesajúcej hladine HDL, tzv. „dobrého“, cholesterolu, ani o stúpajúcej hladine homocysteínu, aminokyseliny spojenej s infarktom a mŕtvicami.
Ďalším zaujímavým faktom ostáva, že tepelné spracovanie niektorým druhom surovín prospieva a zvyšuje v nich množstvá dôležitých zlúčenín. Napríklad kečup obsahuje 5 až 6krát viac antioxidantu lykopénu (pomáha pri rakovine prostaty) ako surové paradajky.
Orechy sú príliš tučné, treba ich jesť obmedzene
Jasné, orechy obsahujú množstvo tukov, ale väčšinou tých „dobrých“. Pražené arašidy majú dokonca tri až štyrikrát viac nenasýtených tukov než nasýtených. Okrem toho zaradenie orechov do jedálnička vám môže pomôcť aj pri redukcii hmotnosti.
Vysoká koncentrácia zdravých tukov v orechoch spôsobuje, že po ich konzumácií sa rýchlo dostavuje pocit sýtosti, avšak bez zvyšovania hladiny cholesterolu. Orechy majú aj ďalšie benefity – sú výborným zdrojom vlákniny, horčíka, medi a vitamínu E.
zdroj: besthealthmag.ca