Obdobie odzimovania záhrad je v plnom prúde, a tak by ste mali poznať jeho nepísané pravidlá. K ukážkovej záhrade totiž nepatrí iba dokonale pokosený trávnik a zarovno zastrihnuté kríky. Vizitkou starostlivého pána domu sú i čisté okolité plochy ako terasy, chodníky či plot.
Väčšina ľudí sa mylne domnieva, že ak v záhrade vytvorí oddychové plochy napríklad z betónových dlaždíc, bude si tento kúsok exteriéru vyžadovať častú a zdĺhavú starostlivosť. Pravdou je pritom presný opak. Zatiaľ čo drevo treba pravidelne prebrusovať, lakovať či obmieňať, betón si pri minimálnej údržbe zachová nemennú kvalitu celé roky, ideálne desiatky rokov.
Jedinečné vlastnosti
Čaro betónových dlaždíc spočíva v ich flexibilite. Betón je odolný voči veľkej záťaži, vzdoruje vonkajším vplyvom a navyše nepoškodzuje prírodu. Takto zvolená dlažba v záhrade dopomáha správnemu odtoku vody do podložia, čím šetrí životné prostredie. Ako unikátnu prirodzenú vlastnosť možno pri betóne vnímať aj jeho neustále sa meniaci zovňajšok. Patina, ktorá sa na ňom postupne vytvára v priebehu meniacich sa ročných období, dodáva záhrade náležitý charakter.
Prvá údržba po zime
Neprehliadnuteľný rukopis zanechá na každej exteriérovej dlažbe posypová soľ, ktorá sa používa počas zimy. No nie každý sa s jej vplyvom stotožní. Netreba mať pritom obavy, že by došlo k poškodeniu štruktúry betónu. Ide len o estetické zmeny, proti ktorým možno úspešne zasiahnuť vopred. „Ideálne je, ak sa majiteľ betónových dlaždíc pripraví vopred. To znamená, že sa dlažba bezprostredne po kladení impregnuje špeciálnym prípravkom, ktorý zabráni prenikaniu nečistôt do hlbších štruktúr betónu,“ vysvetľuje Ing. Alena Pivolusková zo spoločnosti ABW.
Možnosti riešenia bez chemikálií
Ak už k znečisteniu posypovou soľou došlo, netreba podliehať panike. Existujú účinné prostriedky, ktoré po nanesení na betónovú plochu nečistoty z jeho štruktúr odstránia. Odborníci sa však zhodujú, že používanie prípravkov na báze chémie do záhrady nepatrí, a tak odporúčajú aplikáciu prírodných čistidiel, ktoré si dokážete vyrobiť aj sami. „Jedným zo zaručených nechemických čistidiel je napríklad destilovaný biely ocot zmiešaný s práškom do pečiva. Tieto dve suroviny zmiešajte tak, aby vytvorili bielu krémovú hmotu. Tú následne rozotrieme po celom betónovom povrchu a necháme pôsobiť 30 minút. V závere znečistený povrch vydrhneme kefou a opláchneme prúdom vody. Keď plocha vyschne, bude vyzerať ako nová,“ dopĺňa praktickú radu odborník zo spoločnosti ABW, ktorá je trendsetterom v oblasti výroby betónových dlaždíc.
A čo s mastnými fľakmi?
Vo všeobecnosti platí, že ak sa majiteľ stará o betón správne, jeho čistením sa zaoberá nanajvýš raz ročne, ideálne raz v priebehu dvoch až troch rokov. Po skončení letnej sezóny však nie je nič výnimočné, ak sa na dlažbe objavia fľaky v podobe olejových škvŕn z grilovačiek, z kečupu či z farebných nápojov, prípadne zelené fľaky z pokosenej trávy. Na škvrny tohto druhu účinkuje absorbovač oleja a mastných škvŕn, ktorý stačí naniesť na fľak, nechať zaschnúť a opláchnuť vodou. Opäť však možno uprednostniť prírodných pomocníkov, ako sú kryštáliky sódy. Stačí, ak zmiešame kryštály s horúcou vodou v pomere 1:2, vylejeme na znečistený betón, necháme pôsobiť a na záver obarený betón vydrhneme tvrdou metlou.
Problém zvaný výkvet
Najčastejším prvkom, s ktorým sa majitelia betónových dlaždíc v exteriéri stretávajú, sú biele fľaky, ktoré ho časom začnú „zdobiť“. Vznik týchto výkvetov úzko súvisí s vlhkosťou, teplotou a poveternostnými podmienkami. Vznikajú reakciou oxidu vápenatého, ktorý je prirodzenou súčasťou každej betónovej zmesi. „Oxid vápenatý s vodou vytvorí hydroxid vápenatý, ktorý sa postupne presunie na povrch dlažby alebo múru a v kombinácii s oxidom uhličitým vytvorí uhličitan vápenatý. Ten je viditeľný vo forme bieleho povlaku známeho ako vápenatý výkvet,“ hovorí Ing. arch. René Baranyai z ABW, podľa ktorého je podstatné vedieť, že výkvet časom sám od seba zmizne a povrch dlažby z betónu sa zase vráti do pôvodného stavu. „Na terasy je vhodná napríklad dlažba Travertino alebo Imperial, ktorá je po impregnácii odolná voči tvorbe výkvetov,“ uvádza príklad R. Baranyai.
Voda a metla na mach a plesne
Ako sme už naznačili, betón je prírodný materiál, a tak ku sebe prirodzene priťahuje všetko živé, ako je napríklad mach, lišajníky či plesne, s čím sa nemusí každý majiteľ stotožniť. Takto napadnuté miesta je potrebné mechanicky vykefovať, vyzametať alebo pod vysokým tlakom vystriekať. Následne ešte možno jednotlivé plochy lokálne dočistiť s použitím čistiaceho prostriedku. „Vysokoodolný model dlaždíc je Behaton, ktorý sa využíva na chodníkoch či cestách, pretože odoláva aj najťažším externým vplyvom,“ spresnil architekt z ABW, ktorá je jednotkou na trhu aj z toho dôvodu, že pri tvorbe betónových dlaždíc kladie dôraz aj na pokrokový dizajn.
Prepadávanie a dvíhanie dlažby
Pôsobením klimatických vplyvov a usadaním pôdy po výkopoch môže dôjsť k poškodeniu dlažobných plôch, teda k zdvihnutiu alebo prepadnutiu dlažby. Tieto problémy pritom možno riešiť na začiatku jarnej sezóny jednoducho a efektívne. „Stačí, ak dlaždice v mieste prepadnutia vyberieme, podklad upravíme dosypaním makadamu alebo drveného kameniva (piesky a štrkopiesky sú nevhodné)a následne dlažbu vrátime na pôvodné miesto. Na záver plochu zarovnáme vibračnou doskou,“ radí realizátor Ivan Flajšaker spolupracujúci s ABW, ktorá je na trhu už dve desiatky rokov a pre svojich klientov vytvorila unikátny showroom na celkovej ploche 1 500 m2. Iným prípadom je vyberanie jednotlivých kusov nalepenej dlažby, keď po vyňatí musíme odstrániť nalepený podklad ako maltu, betón či iné lepidlo. Ako nový podklad použijeme mrazuvzdorný tmel a dlaždice nalepíme zase späť.