Menopauza predstavuje obdobie života žien v zrelom veku, kedy sa končí pravidelný menštruačný cyklus. Napriek tomu, že ho sprevádza množstvo neželaných prejavov, po jeho prekonaní prichádza celkom nová etapa, ktorá môže byť plná radosti a vitality. Minimálne pominú každomesačné menštruačné bolesti a potreba nakupovať hygienické vložky. Tešiť sa dá aj na bezstarostné vychutnávanie si sexuálneho života bez obmedzení.
Čo sa počas prechodu deje v tele ženy?
Počas klimaktéria prestávajú oba vaječníky plniť svoju funkciu. Centrálny nervový systém ich núti produkovať zvyšky hormónov, čo sa prejavuje rozťahovaním ciev a následnými návalmi horúčavy, potením či sčervenaním pleti. Postupne dochádza k poklesu produkcie pohlavných hormónov, ako je napríklad estrogén, progesterón a testosterón.
Pre množstvo žien je menopauza doslova nočnou morou. Aj preto vznikol Svetový deň menopauzy, ktorého hlavným cieľom je poskytovanie informácií o príčinách menopauzy, jej priebehu či výhodách preventívnej zdravotnej starostlivosti. Pripomína sa od roku 2000 a podporuje ho aj Medzinárodná spoločnosť pre menopauzu. Okrem vzdelávacieho efektu je totiž aj príležitosťou na výskum pomoci pri nepríjemných príznakoch spojených s týmto obdobím.
Nie je to choroba
V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že menopauza nie je žiadna choroba. Ide o prirodzené obdobie života, ktorým si prejde každá jedna žena. Niektorá skôr, iná neskôr. Podľa prieskumu až 37 percent žien označuje za najhorší prejav nástupu menopauzy nával tepla a s ním spojené potenie, ktoré nepozná časové obmedzenie. Prekvapiť dokáže ženy doslova kedykoľvek a kdekoľvek, či už počas pracovnej činnosti alebo v noci. Ženy sa cítia nepríjemne a často netušia, ako si s týmto obťažujúcim sprievodným faktorom poradiť. Vhodné je preto obrátiť sa priamo na odborníkov.
Okrem liekov sú dostupné aj iné možnosti
Dnes sa už ženy nemusia spoliehať iba na klasické lieky pri tlmení prejavov klimaktéria. Existuje viacero možností, ktoré vďaka výskumu neustále napredujú, a tak sa dá okrem klasických liekov siahnuť aj po prírodných preparátoch. Jedným z nich je napríklad doplnok s extraktom z peľového zrna. Pôsobí na symptómy, ako sú návaly tepla, nočné potenie, nervozita, bolesti kĺbov, a zároveň neobsahuje žiadne fytoestrogény, čiže nevplýva na estrogénový stav organizmu. Účinkuje na úrovni serotogénnych neurónov, zjednodušene povedané, obsahuje
L-tryptofán, ktorý sa v tele premení na serotonín. Ten ovplyvňuje napríklad náladu a môže za podráždenosť či depresie.
Výživový doplnok Sérélys, pre menopauzálny komfort
Výhody klimaktéria
Väčšina žien vidí v nastupujúcom klimaktériu iba ťažkosti v podobe nepríjemných návalov tepla, kolísania nálad, straty plodnosti a pribúdajúcich vrások aj kilogramov. Lenže každý vek má svoje čaro, a preto je dobré si ho vychutnať. Výhod, ktoré s nástupom menopauzy do života prichádzajú, je viacero.
Spolu s každomesačnou menštruáciou odchádzajú aj výkyvy hormonálnej hladiny a neslávne známy predmenštruačný syndróm. Dámy, ktoré pravidelne trpeli počas týchto dní bolesťami, migrénami hlavy či dokonca v ich dôsledku aj nevoľnosťou, si môžu konečne vydýchnuť. Už nemusia riešiť ani žiadne menštruačné vložky či tampóny, čo ušetrí dosť peňazí, ktoré sa dajú minúť na niečo príjemnejšie.
Sex bez hraníc
Netreba sa obávať ani sexuálneho života s partnerom. Práve naopak, v tomto období je možné vychutnať si spoločné radovánky bez akýchkoľvek obmedzení. Už si netreba dávať pozor na prípadné počatie potomka. Deti sú veľké, a tak sa možno oddávať rozkoši bez obáv kedykoľvek a kdekoľvek. Vyskytnúť sa síce môže prípadné vysychanie pošvy, ale to sa dá riešiť použitím lokálnych estrogénových mastí alebo čapíkov. Čo sa týka mužov, vyšší vek či prípadné problémy s prostatou dnes už rovnako nie sú prekážkou. Existujú diskrétne a spoľahlivé riešenia. Sexuálna aktivita je v každom veku doslova žiaduca a zdravá, nakoľko ovplyvňuje krvný tlak, zvláčni telo a ľudia sa po ňom aj psychicky cítia oveľa lepšie.