Robíte ich aj vy? Zlozvyky, ktoré vám ničia zrak

Možno vás to prekvapí, no mnoho vecí, ktoré robíme denne, dokážu prispieť k postupnému poškodzovaniu zraku. Viete, o čom hovoríme?

Zrak je bez pochýb tým najdôležitejším zmyslom pre človeka, no väčšina z nás k nemu pristupuje ľahkovážne. Asi najčastejším prehreškom voči našim očiam je ignorovanie kvalitných slnečných okuliarov, ktorých úlohou je ochrana pred škodlivým UV žiarením. Ak nebudete nosiť slnečné okuliare dlhodobo, hrozí vám celý rad očných ochorení očí.

Dnes už známe choroby oka ako napríklad krátkozrakosť, tupozrakosť, astigmatizmus sivý zákal (katarakta), zelený zákal (glaukóm) či makulárna degenerácia vieme liečiť či korigovať. Zlozvykov, ktoré sa negatívne podpisujú na kvalite nášho zraku, je však viac.

Práca s počítačom ničí náš zrak

Stále viac sa do popredia dostáva otázka, ako vplýva práca s počítačmi na náš zrak. Ťukaním do klávesnice a pozeraním na obrazovku monitora totiž mnohí trávime každý deň dlhé hodiny, čo sa skôr či neskôr odrazí na kvalite nášho videnia. Oči začnú byť unavené, vyčerpané a často aj vysušené, lebo podvedome pri pohľade do svetlej obrazovky prestávame žmurkať.

Vtedy sme len krok od tzv. syndrómu suchého oka, ochorenia, ktoré je v súčasnej modernej dobe až príliš časté. Ide vlastne o poruchu tvorby a toku slzného filmu, inak povedané, povrch oka prestane byť dostatočne zvlhčovaný. Sprievodnými príznakmi sú bolesti hlavy, začervenanie očí, svetloplachosť i zhoršené videnie.

Robte si prestávky

Odborníci radia v prvom rade obmedziť čas strávený prácou za počítačom na nevyhnutné minimum, no povedzme si úprimne, len málokto si také niečo môže dovoliť. Ak vás pracovné povinnosti nútia neustále pozerať na obrazovku počítača, skúste sa držať jedného pravidla: každých 20 minút sa postavte a zahľaďte sa do diaľky na nejaký vzdialený predmet pred vami.

Prejdite sa k oknu a zapozerajte sa napríklad na auto na parkovisku aspoň na 20 sekúnd. K zlepšeniu stavu môže prispieť, ak obmedzíte pobyt v klimatizovaných a prašných priestoroch. Pokiaľ vám ani tento malý trik nepomôže, vyskúšať by ste mali aplikáciu tzv. umelých sĺz.

Fajčenie môže spôsobiť slepotu

To, že fajčenie škodí nášmu zdraviu a že existuje priama spojitosť medzi cigaretami a rakovinou pľúc, čo potvrdili mnohé vedecké štúdie, dnes už vie každý. No len malo ľudí tuší, že fajčením ohrozujú aj vlastný zrak. Tí, ktorí fajčia pravidelne, majú podľa viacerých prieskumov v starobe vyššie riziko diagnostikovania sivého zákalu.

Viaceré štúdie tiež upozornili na súvislosť medzi fajčením a progresívnym ochorením AMD (makulárna degenerácia), ktorá je v mnohých európskych krajinách najčastejšou príčinou nenávratnej straty zraku. V neposlednom rade má fajčenie negatívny vplyv i na spomínaný syndróm suchého oka, a to fajčenie aktívne i pasívne. Fajčiari, ktorí prestanú s týmto zlozvykom, tak pomôžu nielen svojim očiam, ale i očiam svojich blízkych.

Alkohol je nepriateľ zraku

O alkohole asi každý z nás vie, že na obmedzenú dobu dokáže zhoršiť a narušiť zrak. Človek v podnapitom stave môže vidieť dvojmo a rozmazane, pričom jeho zrenice reagujú na zmenu množstva svetla oveľa pomalšie ako v triezvom stave.

Vedeli ste však, že alkohol môže mať na váš zrak aj trvalé následky? Podobne ako fajčiari, aj ľudia, ktorí pravidelne pijú alkohol, sa vystavujú väčšiemu riziku výskytu sivého zákalu. Okrem toho u nich tiež vo väčšej miere hrozí spomínaná makulárna degenerácia či optická neuropatia. Sú to choroby očí, ktoré môžu v každom veku vyústiť až do úplnej straty zraku.

Alkohol tiež prispieva k vitamínovému deficitu v dôsledku zníženého vstrebávania v pečeni. Napríklad nedostatok vitamínu B1 môže viesť k paralýze očných svalov, pri nedostatku vitamínu A je riziko nočnej slepoty, pretrhnutia rohovky, v extrémnych prípadoch hrozí až slepota.

Pozor na telefóny a tablety

Makulárna degenerácia je najmä v posledných rokoch často spájaná s nadmerným používaním smartfónov, tabletov či laptopov, skrátka väčšina moderných prístrojov, ktoré vyžarujú vysokoenergetické modré svetlo. Práve to podľa viacerých odborných štúdií môže vo vyššom veku viesť k poškodeniu sietnice oka a následnej slepote. Ak teda chcete znížiť riziko straty zraku v starobe, pozeraniu seriálov na laptope či nočnému hraniu hier na smartfóne by ste mali dať zbohom.

Aj kozmetika môže narobiť problémy

Aj keď správne zvolená kozmetika a make-up dokážu ženám zdvihnúť sebavedomie, mali by ste vedieť, že tieto produkty môžu vášmu zraku viac uškodiť ako pomôcť. Len malý počet žien totiž pravidelne kontroluje expiračnú dobu na kozmetických produktoch, jednoducho ich používajú aj po jej uplynutí.

Najväčšie chyby robia ženy pri očnej riasenke. Podľa odborníkov totiž práve maskara často stojí za zápalom očných spojiviek či inými infekciami oka. Ak ste takéto ochorenie prekonali, všetky kozmetické produkty, ktoré prišli do styku s očami, by mali smerovať do koša.

Comments (0)
Add Comment