Signály ktoré velia: Je čas zmeniť prácu!

Každý človek občas prechádza zložitou životnou etapou a mnohokrát sa to týka aj pracovného života. Syndróm vyhorenia je pomerne častým momentom, s ktorým sa dnes a denne stretáva stále viac ľudí. Podľa akých signálov spoznáte, že je najvyšší čas porozhliadnuť sa po inom zamestnaní?

Keď je toho veľa aj na koňa

Mať prácu, ktorá je človeku koníčkom, to sa nevidí tak často. Ale aj zázraky tohto druhu sa stávajú. Ak je však povinností dlhodobo vyše hlavy a vy cítite, že práca vám ukrajuje neprimerane veľa času z osobného života, pravdepodobne čoskoro pocítite syndróm vyhorenia. Ten sa pravdepodobne začne prejavovať narastajúcim stresom, ktorý vyústi do apatie a tá časom prerastie do cynizmu. Poznáte to: ak je niečoho príliš, tak je toho moc.

Čas na zmenu práce

Keď vás práca nebaví

Priznajme si, že tento moment sa vyskytuje asi najčastejšie. Pracovný život je ale taký a nie každý má to šťastie a schopnosti, že si zarába tým, čoho ho baví. Situácia však môže zájsť aj do takých extrémov, že v práci, ktorú robíte, zrazu nevidíte reálny význam pre seba a spoločnosť. Začnete narážať na istý stereotyp, ktorý vám vonkoncom nie je príjemný, skôr vás obťažuje. Chodiť si do práce len po peniaze nie je dlhodobo udržateľné ako pre vás, tak aj z hľadiska kvality odvedeného výkonu.

Keď profesne nerastiete

Nemusíte zrovna patriť ku kariéristom, aby sa tento moment týkal aj vás. Pocit odcudzenia môže spôsobovať aj to, že človek sa v práci nikam neposúva. Máme tým namysli najmä rovinu získavania nových schopností a poznatkov. To je samozrejme z veľkej časti vec, ktorú by si každý mal riešiť individuálne, z vlastného záujmu, no ak pracujete na pozícii, ktorá je zároveň kariérnym stropom, môže to byť problém. Ak teda na sebe nebadáte posun vpred v podobe vyššieho platu, povýšenia či nadobudnutých schopností a vadí vám to, je načase hľadať inú prácu.

PrácaProfesia
Comments (0)
Add Comment