Skákanie na švihadle – skvelá forma aeróbneho tréningu

Skákanie na švihadle by mal do svojho tréningového procesu zaradiť každý, komu záleží na budovaní svojej fyzickej výkonnosti. Ide o technicky relatívne nenáročnú, no veľmi efektívnu formu cvičenia, ktorá má mnoho výhod. Akých? Prečítajte si.

Skákanie na švihadle

Efektivita

Švihadlo – to je taká malá posilňovňa. Skákanie na švihadle je mimoriadne efektívna aktivita a výborná forma aeróbneho tréningu. Už v priebehu 30 minútového tréningu so švihadlom je možné spáliť až 800 kalórií! Toľkú energiu skrýva napríklad 100 proteínových tyčiniek.

Skladnosť

Švihadlo je absolútne skladná záležitosť. Môžete ho so sebou vziať kdekoľvek a skákať tak isto – kdekoľvek. Na dvore, ihriskách, vo fitku, v parku, na chodbe v paneláku (napríklad keď vonku prší – osobne odskúšané); stačí vám kúsok rovnej plochy a priestoru nad hlavou, nič viac.

Posilňovňa pre celé telo

Skákaním na švihadle posilňujete automaticky celé telo, od ramien a rúk až po svaly a šľachy na nohách. Všimnite si niekedy ako sa pri skákaní zapájajú brušné svaly a ako sa spevňuje stred tela. Skoky na švihadle sú na posilňovanie brušného svalstva ďaleko účinnejšie a zdravšie ako napríklad sklapovačky.

Zlepšuje obratnosť, koordináciu a vytrvalosť

Ak potrebujete zlepšiť svoju vytrvalosť a obratnosť, prosto dostať sa do formy, začnite so skákaním na švihadle. Niet divu, že švihadlo je dlhé roky súčasťou tréningového procesu ľudí vykonávajúcich bojové športy, na kondíciu a vytrvalosť jedni z najnáročnejších. Môže byť nie len doplnkom vašej snahy o zlepšenie, ale pokojne aj primárnou aktivitou. Pri skákaní na švihadle sústreďujete svoju pozornosť na prácu nôh a ohromným spôsobom pritom zlepšujete vlastnú koordináciu mysle a tela.

Zdravotné benefity

Pri športoch ako tenis, basketbal alebo futbal a všeobecne pri aktivitách a športoch, kde sa často striedajú beh či šprint s brzdením a následnou zmenou pohybu, dochádza často k poraneniam členkov. Skákanie na švihadle okrem iného pôsobí aj ako prevencia podobných zranení, keďže pri ňom dochádza k spevňovaniu tkanív okolo členkového kĺbu.

Tieto chyby nerobte

Alfou a omegou každého pohybu je správna technika. Aj pri skákaní na švihadle ju musíte mať, vyvarujte sa preto týchto chýb:

1. Držanie za konce držadiel – prvá chyba, ktorej sa pri uchopení držadiel švihadla dopúšťa mnoho ľudí. Pri tomto type držania nebudete mať nad švihadlom ideálnu kontrolu, preto uchopte jeho držadlá poriadne do rúk.

2. Zápästia ďaleko od seba – ak sa vám nedarí spraviť klasický trik so švihadlom zvaný criss cross, je to pravdepodobne vďaka tomuto nedostatku. Držte zápästia viac pri sebe a pôjde to.

3. Príliš vysoké poskoky – túto chybu robí takmer každý, kto vezme švihadlo prvýkrát do rúk. Ideálom však je opak – skákať čo najmenej, doslova len toľko a do takej výšky, aby švihadlo prešlo popod chodidlá.

CvičenieŠvihadlo
Comments (0)
Add Comment