Počuli ste už o pojme small talk? Pravdepodobne ste ho už aj na vlastnej koži zažili a možno o tom ani neviete. Small talk je fenoménom spoločenskej komunikácie, ktorý roztápa ľady. Ale len vtedy, ak ho viete správne použiť.
Small talk v preklade znamená nezáväznú spoločenskú debatu, akýsi „pokec“, ako by povedali Česi. Riešite ju možno každý deň so susedmi, či pri náhodnom stretnutí (2 až 3 krát ročne) tej kamarátky, s ktorou sa poznáte od školy, no váš vzťah nikdy neprerástol hranice otázky „ahoj, ako sa máš“. Small talk je ale realitou aj v práci, medzi kolegami alebo obchodnými partnermi. Zväčša sa deje na večierkoch alebo pracovných stretnutiach, ktoré sa hrajú na uvoľnenú atmosféru.
V čom spočíva čaro small talku?
Nie s každým človekom je vhodné rozoberať ťažké filozofické témy, problémy sveta či osobné starosti. S niektorými sa to ani nedá. Presne pre tieto prípady je tu small talk, akási nezáväzná debatka, ktorá jednu ani druhú komunikujúcu stranu neurazí a nezaťaží hŕbou ťažkých informácií. Čaro small talku spočíva v tom, že dokáže navodiť príjemnú a pokojnú atmosféru aj pri konverzácií ľudí, ktorí sa vidia prvýkrát (a možno aj posledný, takže je bezvýznamné riešiť nejaké hlbšie témy), prípadne majú za iných okolností od seba odstup (napr. vzťah šéf – podriadený). Aké pravidlá by ste teda pri small talku mali dodržiavať?
Tabuizované témy – nie
Sú témy, ktoré sa pri small talku nevyťahujú. Myslíme tým najmä politické alebo náboženské témy. Prečo? Pretože small talk je umením diplomacie a nie priestorom na hádky. Politické či náboženské presvedčenie je osobnou vecou každého z nás a debata o týchto témach by mohla rozprúdiť diskusiu neželaných rozmerom a intenzity.
Osobný žívot a problémy – nie
Small talk nepraje ani rozpravám o osobnom živote a problémoch. A práve k týmto momentom debaty často po jednom, dvoch, troch…peaiatich ( 😉 ) pohárikoch skĺznu, najmä na rôznych koncoročných firemných večierkoch. Verte, že vášho šéfa, hoci môže byť maximálne asertívny, tieto témy veľmi zaujímať nebudú. A nie len jeho, veď každý má svojich problémov dosť.
Small talk je rozhovor, nie dialóg
Veľmi dôležitá vec, na ktorú sa mnohokrát zabúda. Small talk nie je prednáškou, ani si pri ňom neberiete hlavné slovo. Je dobré, ak ste pri ňom trefná, zároveň však dokážete dať priestor na vyjadrenie iným, samozrejme bez skákania do reči. Nejde tu o to dokázať hĺbku vašich vedomostí, preto by ste pri small talku nemali druhého kritizovať za názory ani poučovať. Ale ak chcete pôsobiť namyslene a premúdrene (=nesympaticky), tak len do toho.
Bezpečné témy
Sú témy, ktoré neurazia, ak sa o nich budete baviť v intenciách, ktoré sme zmienili v riadkoch vyššie. Konkrétne sa dá skvele „pokecať“ o dovolenkách, cestovaní, o prírode, záľubách či o športe alebo kultúre. Takže ži a nechaj žiť, to je o čo pri small talku ide.