Kto ju nezažil, tak nepochopí, ako migréna dokáže znepríjemniť život a doslova paralyzovať človeka na niekoľko dní. Oboznámte sa s desiatkou faktov o migréne, o ktorých by ste mali čo-to vedieť.
Čo migrénu spôsobuje?
To sa zatiaľ so 100% istotou nevie. Vedecká obec sa vo všeobecnosti prikláňa k názoru, že ku vzniku migrény môže prispievať faktor dedičnosti. Ak jeden z vašich rodičov alebo starých rodičov migrénou trpel, existuje väčšia pravdepodobnosťou, že sa s ňou stretnete aj vy.
Postihuje častejšie mužov alebo ženy?
Migréna neuznáva rovnosť pohlaví, objavuje sa až 3krát častejšie u žien ako u mužov. Prečo je to tak? Predpokladá sa, že spúšťačom migrén môžu byť hormonálne zmeny počas menštruácie.
V akom veku sa objavuje najčastejšie?
Na základe populácie pacientov s migrénou vedci usudzujú, že k migrénam najčastejšie dochádza vo veku 35 – 45 rokov (po 45.roku zväčša dochádza k ústupu príznakov). Svetová zdravotnícka organizácia však vo svojej správe ATLAS of Headache Disorders And Resources in the World 2011 uvádza, že migrény sú častokrát zle diagnostikované, liečené a minimálne kontrolované. Veľa ľudí je preto nútených čakať, kým migréna sama „nevyhorí“.
Univerzálny liek na migrénu neexistuje
Zatiaľ. To ale neznamená, že je nemožné ju zastaviť. Dá sa to, akurát ešte nie je na svete klinická liečba, ktorá by bola vhodná pre každého. Jedinou možnosťou je preto experimentovať a overiť si účinnosť rôznych receptov na vlastnej koži. Niektorí ľudia napríklad zaznamenali dramatické zlepšenie stavu po tom, čo vysadili určitú potravinu zo svojho jedálnička.
Kritéria na základe ktorých migrénu identifikujete
Veľa ľudí si zamieňa migrénu s „obyčajnou“ bolesťou hlavy. Organizácia International Headache Society4 preto vypracovala klasifikáciu, podľa ktorej sa dá migréna celkom spoľahlivo detekovať:
• Ak sa objavia aspoň 2 z týchto možností:
- mierna až silná bolesť hlavy
- bolesť je lokalizovaná na jednej strane hlavy
- bolesť je pulzujúca
- dochádza k zhoršeniu pohybových schopností
• Ak sa objaví aspoň 1 z týchto možností:
- citlivosť na svetlo a zvuk
- nevoľnosť alebo zvracanie
• Ak trvá 4 – 72 hodín (pokiaľ ju neliečite)
V prípade, že spĺňate dané kritéria, je veľmi pravdepodobné, že máte migrénu. S určitosťou vám to ale potvrdí až odborné vyšetrenie u lekára.
Jedným z najčastejších spúšťačov migrény je…
…stres. Ale nemusí sa jednať len o stres z rušného dňa v práci. Môže to byť aj stres napríklad z toho, že prídete neskoro na večeru, migrénu môže vyvolať aj úzkosť, ktorú prežívate v súvislosti s blížiacou sa udalosťou či príliš silné emócie.
Zdroj: http://www.blog.migrainepal.com/blog/2013/08/19/10-must-know-migraine-facts