Každá žena túži po krásnej pleti, dokonalej štíhlej línii a dobre fungujúcom trávení, vďaka ktorému si môže dopriať akékoľvek jedlo. Bohužiaľ, realita nie je vždy taká ružová, ako by sme si želali. Našťastie jej dokážeme trochu pomôcť správnymi potravinami.
Veľmi dôležitou látkou, ktorá je potrebná na správne fungovanie trávenia, je vláknina. Ide o zmes nestráviteľných sacharidov, ktorá sa vyskytuje v niektorých druhoch potravín. Zahŕňa pektín, celulózu alebo lignín. Tráviacim traktom prechádza v takmer nezmenenom stave. Pre telo je mimoriadne prospešná, pretože na seba viaže odpadové látky, ktoré pomáha lepšie odviesť von. Delí sa na rozpustnú a nerozpustnú vlákninu, pričom obidve sú pre zdravie a správne fungovanie organizmu nevyhnutné.
Rozpustná vláknina
Rovno môžeme zabudnúť na predstavu, ako sa lyžička cukru rozpúšťa vo vode. Takto to nefunguje. Tento druh vlákniny dokáže naviazať veľké množstvo vody, v tele napúča a stane sa z nej rôsolovitý gél. Počas prechodu črevom je čiastočne metabolizovaná a využitá doslova ako „substrát“ pre baktérie, na ktoré má pozitívny účinok. Pôsobí totiž ako prebiotikum. Nachádza sa najmä v ovocí, strukovinách, obilninách, semienkach, orechoch či v psyliu.
Nerozpustná vláknina
Tento druh vlákniny pri kontakte s vodou nenapúča. Urýchľuje však pohyb jedla a odpadových látok v našom tele, keď zväčšuje objem natrávenej potravy. Charakteristické sú pre ňu silné vlákna, ktoré v praxi možno poznať podľa šupiek a nití zostávajúcich medzi zubami. Vyskytuje sa najmä v semienkach, zelenine a ovocí (konkrétne v šupke a zrniečkach), strukovinách, orechoch a obilninách.
Glukomanán
Vďaka svojim pozitívnym účinkom na trávenie je vláknina výborným pomocníkom pri chudnutí a taktiež zlepšuje pleť. „Zvýšené množstvo vlákniny v potrave pomáha znižovať riziko zápalových procesov v tráviacom trakte. Redukuje tvorbu kyselín a napomáha tak udržiavanie acidobázickej rovnováhy. Pri prekyslení sa totiž organizmus snaží neutralizovať prebytok kyselín minerálmi zo zásob (z kostí, vlasov, zubov…). Tým však ochudobňuje tkanivá o minerály – kosti, vlasy sú krehké a lámavé, pleť stráca pružnosť a zvyšuje sa tvorba akné a ekzémov,” vysvetľuje výživová poradkyňa Mgr. Zuzana Macková z pohybovo-regeneračného centra DEVA Gym.
Dámam, ktoré túžia po štíhlej postave, vie byť nápomocný najmä glukomanán. Ide o druh prírodnej vlákniny, ktorý sa využíva najmä ako doplnok pri chudnutí. Táto vo vode rozpustná vláknina sa získava z koreňov zmijovca konjakového, známeho tiež ako konjak, ktorý pochádza z juhovýchodnej Ázie. Sušina hľuzy zmijovca obsahuje asi 40 percent glukomanánu. Využíva sa v bylinných zmesiach a potravinách ako je tofu, cestoviny či konjakové želé. Veľmi populárny je aj ako prísada do nápojov na chudnutie, napríklad Choco Slim Power.
Pozitívne účinky na telo
Konjak prispieva k zníženiu váhy vďaka tomu, že je nízkokalorický. Navyše v žalúdku naberá na objeme, čím navodzuje pocit sýtosti, a taktiež odďaľuje vyprázdňovanie. Jedným z najdôležitejších pozitív je pôsobenie konjaku na črevnú mikroflóru, pre ktorú sa stáva potravou. Vytvárajú sa tak mastné kyseliny ako napríklad kyselina maslová, v prípade ktorej sa preukázala schopnosť zabraňovať rastu tukových zásob. Na podobnej báze funguje aj nápoj Choco Slim Power, ktorý nielenže vynikajúco chutí, ale najmä je skvelým pomocníkom v boji proti nadváhe a ako bonus ostáva po ňom krásna pleť bez nechcených pupienkov.