Sú držiteľkami obdivuhodných rekordov či významných ocenení a ich nevšedné životy a činy inšpirujú generácie po celom svete. Dámy z nášho mini seriálu sa rozhodne vymykajú dávno prežitým predstavám na názorom, že miesto ženy je za sporákom. Tak ako Angela Merkelová, prvá žena, ktorá z pozície kancelárky vedie Nemecko.
A. Merkelová sa narodila 17.júla 1954 ako Angela Dorothea Kasner v Hamburgu, jednom z najväčších miest Západného Nemecka. Už o pár mesiacov neskôr sa ale s rodičmi presťahovala do NDR. Merkelovej otec, luteránsky pastor, totiž dostal miesto v seminári v štáte Brandenbursko, zhruba hodinu cesty od Berlína.
Rodinný život s výhodami
Angela vyrastala v meste Templin ako najstaršia z troch detí. Jej otec údajne hral istú úlohu pri zakladaní separátnej, samostatnej protestantskej cirkvi v NDR s tichou podporou nemeckej Komunistickej strany, za čo rodina požívala určitých výhod. Vlastnili dve autá v čase, kedy už jedno bolo luxusom, vďaka vízam mohli navštevovať príbuzných v Západnom Nemecku či dovolenkovať v Taliansku.
Študentka Merkelová – výborná lingvistka bez záujmu o politiku
Ako žiačka mala Merkelová prezývku Kasi (podľa jej vtedajšieho priezviska) a bola vyslovene študijným typom. Vynikala najmä v jazykoch (hovorila plynule rusky), podobne ako jej matka, ktorá učila angličtinu. Ako takmer všetci jej rovesníci, aj Angela bola členkou Freie Deutsche Jugend, oficiálnej socialistickej mládežníckej organizácie v NDR. Správy z tých čias však Merkelovú označujú ako študentku, ktorá sa vyhýbala politickej rétorike akéhokoľvek druhu. Vyjadrila túžbu stať sa učiteľkou, ale nie v medziach daného politického systému. Namiesto toho sa vrhla na štúdium vedy, pretože „fyzika je neškodná a nekonfliktná“.
Univerzitné časy – pomohol otcov prorežimný postoj?
Merkelová nastúpila na univerzitné štúdiá v Lipsku v roku 1973. Podľa niektorých zdrojov jej v tomto kariérnom kroku pomohol aj otcov prorežimný postoj, veď sa jednalo o časy, kedy boli potomkovia duchovných bežne vyhadzovaní zo štúdií len kvôli ich pôvodu. Počas štúdia Angela pracovala ako barmanka a rok pred zavŕšením školy sa vydala za študenta Ulricha Merkela. Presťahovali sa do bytu bez toalety a teplej vody vo východnom Berlíne, zatiaľ čo Merkelová pracovala na svojom doktoráte z kvantovej chémie.
80te roky – kľúčové obdobie pre kariéru A. Merkelovej
Ako sa ukázalo, 80te roky významným spôsobom sformovali kariéru A. Merkelovej. V roku 1983 sa rozviedla, v roku 1986 získala doktorát a podieľala sa na činnosti pro-demokratických skupín, ktorých aktivity vyvrcholili pádom Berlínskeho múru v novembri 1989. V procese zjednotenia bol za vedúceho dočasnej vlády menovaný Lothar de Maiziére a zástupkyňou jeho hovorcu sa stala práve Angela Merkelová.
Prvá ministerka z „východu“
To však neboli tie najvyššie méty, ktoré politická hviezda Angely Merkelovej mala dosiahnuť. Dostala sa pod „ochranu“ Helmuta Kohla, architekta znovuzjednotenia Nemecka, ktorý z nej urobil členku svojho kabinetu ministrov. Bola prvým ministrom z „východu“ v zjednotenom Nemecku a od 22. novembra 2005 aj prvou kancelárkou Nemecka.
Náklonnosť k USA, kritika Putina
Odborníci často porovnávajú Merkelovú s Margaret Thatcherovou, železnou lady britskej politiky, ktorá si podobne ako Merkelová prešla najskôr kariérou vedkyne. Pod taktovkou A. Merkelovej sa Nemecko stalo aktívnejším lídrom v oblasti zahraničnej politiky a spolu s Francúzskom aj vedúcou silou Európskej únie. Merkelovej politika sa vyznačuje náklonnosťou k USA a, naopak, kritikou voči Rusku Vladimíra Putina. Jej stúpenci radi prízvukujú, že zatiaľ čo Merkelová sa v r.1989 angažovala v prodemokratickom hnutí, Putin slúžil ako agent KGB v Drážďanoch.
Angela Merkelová sa pravidelne umiestňuje na najvyšších priečkach rebríčkov najvplyvnejších osobností sveta. Línia jej rozhodnutí je jasná a pomerne stála. Či aj správna, to ukáže až čas.
Prečítajte si aj o ďalších úspešných ženách Amelia Earhart, Junko Tabei, Grace Hooper.