Katarakta alebo šedý zákal je ochorením šošovky, pri ktorom dochádza k jej zakaleniu. Dnes je už táto očná vada celkom úspešne riešiteľná, no zároveň patrí k hlavným príčinám slepoty. Najčastejšie sa katarakta vyskytuje ako súčasť starnutia, no môže sa objaviť aj u detí.
Za vznikom šedého zákalu môže stáť viacero príčin. Na jednej strane ide o genetickú predispozíciu v rodine, no katarakta môže vzniknúť aj ako následok cukrovky, obezity či nadmernej liečby kortikosteroidmi. Môže však za tým stáť aj fajčenie či dlhodobé vystavovanie UV slnečnému žiareniu. Katarakta často vzniká aj kvôli poraneniu oka, či jednoducho starnutím oka.
Takto sa katarakta prejavuje
Katarakta sa vyvíja skutočne pomaly a v priebehu dlhšej doby, preto si človek šedý zákal v počiatočnom štádiu ani nemusí všimnúť. Prvým viditeľným symptómom zhoršovania zraku je zníženie zrakovej ostrosti, predovšetkým do diaľky. Neskôr je zrak čoraz viac zahmlený a rozostrený a citlivejší na svetlo. Ak človek zároveň trpí aj krátkozrakosťou alebo astigmatizmom, ich prejavy sa zhoršujú.
Pacienti so sivým zákalom sú citliví na svetlo a oslňovanie či už slnečným alebo umelým svetlom. Oči s kataraktou nerozlišujú farby tak ostro ako zdravé oči. Farby tak môžu mať inú intenzitu či odtieň. Ochorenie celkovo postupuje pomaly, no k zhoršeniu zraku dochádza vždy.
Jedinou možnosťou je operácia
Na rozdiel od glaukómu, teda zeleného zákalu, sa šedý zákal liečiť nedá. Nepomáhajú lieky, kvapky, masti či iné medikamenty. Jediným riešením ako sa zbaviť katarakty je operačný zákrok. Odporúča sa predovšetkým tým pacientom, ktorým zákal spôsobuje problémy v každodenných činnostiach. Operácia by sa určite nemala odkladať, ale naopak vykonať čo najskôr. Zákrok je bezbolestný a trvá len niekoľko minút.
Zdroj foto: Bigstockphoto