Kondómy ako ich nepoznáte
Skôr či neskôr s nimi príde do styku takmer každý. A to doslova. My sme sa na kondómy pokúsili pozrieť z trošku iného uhla pohľadu ako je obvyklé. Toto je výsledok.
• Prvé kondómy sa používali už pred viac ako 4500 rokmi. Existujú dokonca konkrétne záznamy o tom, že prezervatívy používal kráľ Minos, žijúci na Kréte. Mali byť vyrobené z kozích mechúrov a jeho sexuálne partnerky mali chrániť pred jeho spermou, ktorá údajne obsahovala jed hadov a škorpiónov.
• Charles Goodyear bol síce „len“ chemikom-samoukom, no dokázal toho možno viac ako jeho školení kolegovia. Okrem iného opísal proces vulkanizácie a vznik gumy, čím prispel k vzniku tisícov produktov, okrem iného aj prezervatívov v podobe, v akej ich poznáme dnes.
• Niekto latex miluje, iní ho nemôžu ani cítiť. Asi 4% ľudskej populácie má alergiu na latex. Našťastie ale existujú aj špeciálne bezlatexové kondómy, ktoré sa vyrábajú polyuretánu a polyizoprénu. Ponúkajú perfektný komfort, citlivosť, ale tiež vyššiu cenu, keďže ich výroba je náročnejšia.
• Pre pomenovanie kondómu ako takého existuje viac ako 50 rozličných slangových výrazov. Azda najznámejším ekvivalentom výrazu je guma či šprcka, prezervatívom sa ale hovorí aj potápačský oblek, nočná čiapka, nepriestrelná vesta, rukavička lásky, kazajka gentlemanov alebo pršiplášť.
• Kondómy poskytujú univerzálne využitie, dalo by sa povedať. Sú také pružné a pevné, že dokážu udržať takmer 4 litre vody. V prípade veľkej núdze ich teda možno použiť ako prostriedok poslednej záchrany a rezervoár pitnej vody.
• Poznáme kondómy pre alergikov, z histórie však vieme aj o prezervatívoch pre vojakov. V 19.storočí ich fasovali nemeckí vojaci a od roku 1927 do roku 1931 aj tí americkí. Natíska sa myšlienka o kondómoch, ktoré sú pre armádu rovnako dôležité ako zbrane v boji.