Šport a zima – čo treba dodržiavať?
Že v zime je športovanie vonku v prírode nepríjemné? Neverte tomu! Ani mrazy a prvý sneh by vás nemali odradiť od pravidelnej tréningovej rutiny. Hoci, nemusí byť taká intenzívna ako v teplejších mesiacoch. Ak ale budete dodržiavať naše rady, počas zimy určite nezleniviete.
Ako sa obliecť?
Modifikovaná stará múdrosť hovorí, že neexistuje zlé počasie, len zle oblečený športovec. Pre zimné obdobie to platí dvojnásobne. Možno to poznáte aj vy: naobliekate sa a keď vyjdete von, je vám príjemne. No len čo trochu pobehnete, začne sa z vás liať pot a za chvíľu ste celá premočená. Ak si idete zabehať, zabežkovať alebo zacvičiť v zime von, oblečte sa tak, aby vám pri bežnej chôdzi bolo na pocit trošku chladno. Telo sa cvičením rýchlo zahreje a vytvorí vlastné teplo, nemusíte ho umelo vytvárať a izolovať hrubou vrstvou oblečenia. Tá spôsobí akurát to, že naakumulované teplo sa rýchlo premení na kvapôčky vody, respektíve potu, ktorým vám oblečenie nasiakne a ako také vás bude veľmi nepríjemne chladiť.
Plánujte tak, aby vás zima nedostihla
Ďalšou dôležitou zásadou je, že po tréningu by ste sa nemali dlho zdržiavať vonku a vo veciach, v ktorých ste trénovali. Ak idete napríklad behať, naplánujte si koniec trasy tak, aby ste končili čo najbližšej k dverám vášho domova. Doma sa potom ihneď prezlečte, osprchujte a doplňte vydané tekutiny. Počas zimy totiž o ne organizmus prichádza podobne ako v sparnom lete, no pocitovo je táto strata pre nás menej citeľná. Teplý čaj s medom a citrónom alebo zeleninová či ovocná šťava izbovej teploty je ideál pre všetky rekreačné športovkyne.
Sumár na záver
– obliekajte si moderné, funkčné oblečenie určené na outdoorové športové aktivity,
– vrstvite, obliekajte sa štýlom „cibuľa“, teda nie málo hrubých, ale viac tenších vrstiev,
– ak je viac ako – 15 °C, dýchajte cez šatku či šál,
– pred, počas a najmä po tréningu sa nezdržujte vonku dlhšie ako je nutné,
– ak sa necítite dobre, tréning radšej odložte na iný deň.