Zaujímavosti o ľudskom oku
Ľudské oko je fantastický orgán. Ovládajú ho najrýchlejšie svaly v ľudskom tele, pričom pracujú v non-stop prevádzke, 7 dní v týždni a 24hodín denne. Chcete vedieť o očiach viac? Prečítajte si nasledujúci článok. Veríme, že naň vidíte.
Väčšina očných chýb je odstrániteľná
Až tri štvrtiny populácie trpia na nejakú z najbežnejších očných chýb – krátkozrakosť, ďalekozrakosť či astigmatizmus. Dobrou správou však je, že 80% problémov s očami je liečiteľných. Jednou z vôbec najúčinnejších metód sú laserové operácie, ktoré vykonáva aj laserové centrum v Bratislave. Ide o bezbolestné zákroky, vykonávané pri lokálnej anestézii, po ktorých nie je potrebná hospitalizácia. Oproti minulosti určite pokrok, transplantovať oko však doteraz ešte nie je možné.
Einsteinove oči
Albert Einstein bol jedným z najväčších mysliteľov ľudskej histórie. Nečudo, že po jeho smrti bol o jeho mozog veľký záujem. Až taký, že mu ho vybrali, rozkúskovali na 170 častí a skúmali. Menej známym faktom je, že Einstein po svojej smrti prišiel aj o oči. Získal ich jeho očný doktor Henry Abrams, inak veľmi blízky Einsteinov priateľ, ktorý ich uložil do depozitu v New Yorku.
Čo má mozog s očami?
Hoci svetlo preniká do oka, kde sa láme a vytvára obraz na sietnici, videnie ako také zabezpečuje mozog. Ten sa nedá oklamať ani v prípade, že by sme stáli na hlave. Na to, aby obraz „opravil“ tak ako má byť, stačí mozgu len pár minút. Niečo z toho, čo vidíme, nám však mozog predsa len zatají. Je to nos, ktorý si každý vidí, ale ľudský mozog ho jednoducho ignoruje, aby nezavadzal vo výhľade.
Na ľudské oko technika zatiaľ nemá
Ľudské oko sa dá porovnať s hocijakým moderným fotoaparátom či kamerou. Popravde, ani tie najvychytanejšie modely súčasnej elektroniky sa ľudskému oku nemôžu v niektorých parametroch rovnať. Napríklad šošovka oka je rýchlejšie ako hocijaký fotoaparát a rozlišovacia schopnosť oka ako takého je dokonca viac ako 560 megapixelov