Zaujímavosti zo sveta – Poľsko

0 41

Náš severný sused na prvý pohľad nepatrí k zvlášť vyhľadávaným turistickým cieľom, no opak by mal byť pravdou. Presvedčiť o tom by vás mala nie len krása historického Krakova či majestátnosť poľských Tatier.

• Poľsko je 9. najväčšou krajinou Európy a zároveň krajinou viac ako 2000 jazier. Aj tento fakt robí z krajiny potenciálny cieľ letných dovoleniek a oddychovej turistiky.

• V centre Krakova to vyzerá, akoby sa tam zastavil čas. Myslíme to ale v dobrom, pretože jeho stredoveká architektúra je úchvatná. Vďaka tomu sa centrum Krakova stalo súčasťou UNESCO hneď v prvej vlne – spolu s národným parkom Yellowstone či ekvádorským mestom Quito už v roku 1978.

• Na zozname UNESCO sa nachádza aj soľná baňa Wieliczka, ležiaca blízko Krakova. Viac ako 300 kilometrov chodieb a hĺbka presahujúca 320 metrov sú čísla, ktoré naozaj lákajú. Soľ tu bola ťažená od stredoveku až do roku 2007. Baňa ponúka 9 úrovní a okrem iného aj kaplnku St. Cunégonde s lustrami vyrobenými z kamennej soli.

• Poľsko dalo doteraz svetu (okrem iného) až 17 nositeľov Nobelovej ceny. Prvou držiteľkou prestížneho ocenenia bola v roku 1903 Maria curie Sklodowska. Neskôr ju nasledovali napríklad spisovateľv Henryk Sienkiewicz, politik Lech Walesa a naposledy, v roku 2007, ekonóm a matematik Leonid Hurwicz.

• V súvislosti s globálnym otepľovaním a meniacimi sa hranicami teplotných pásiem je celkom možné, že už čoskoro sa bude celkom bežne chodiť na letnú dovolenku k pobrežiu Baltského mora. Poľsko má viac ako 500 kilometrov pláži a napríklad Mielno, severne od mesta Koszalin, je už teraz veľmi obľúbenou rezortnou oblasťou, ktorej pláže, hotely a reštaurácie sa napĺňajú najmä medzi júnom a augustom.

• Na severnom pobreží Poľska leží aj prístavné mesto Gdaňsk, v ktorého lodeniciach sa pod vedením Lecha Walesu zrodilo v roku 1980 nezávislé hnutie odborových zväzov, známa Solidarność. V Gdaňsku sa ale oplatí navštíviť aj ulicu menom Chlebnicka s preslávenými kaviarňami a barmi.

• Les Bialowieza, ktorý sa rozprestiera na území Poľska a Bieloruska, je jedným z posledných a najväčších zostávajúcich pralesových úsekov v Európe. Tento starobylý ekosystém je domovom zhruba 800 európskych bizónov, ktoré sa vo voľnej prírode nachádzajú len vďaka úspešným programom ich odchovu.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.