Ženy, ktoré inšpirujú – Amelia Earhart
Žijú nevšedné životy, mnohé z nich sú držiteľkami obdivuhodných rekordov a inšpirujú generácie po celom svete. Dámy z nášho mini seriálu sa rozhodne vymykajú dávno prežitým predstavám a názorom, že miesto ženy je za sporákom. Tam určite nepatrila ani Amelia Earhart, ktorej miesto bolo celkom inde – v kokpite lietadla.
Všestranne nadaná
Amelia sa narodila 24.júla 1897 v malom mestečku Atchinson v štáte Kansas v USA. Už od útlych školných čias prejavovala malá Amelia nadanie pre vedu a šport, no nechýbalo jej ani sociálne cítenie. Bola dobrovoľnou členkou Červeného kríža, pod ktorého kuratelou sa ako zdravotná sestra starala o zranených letcov, ktorí prichádzala z bojiska I. svetovej vojny.
O jej živote rozhodlo 10minút vo vzduchu
V lietadla po prvýkrát sedela ako 23ročná, 17rokov po tom, ako bratia Wrigtovci uskutočnili prvý let motorovým lietadlom. Jej premiéra vo vzduchu trvala len 10minút, no dokonale zmenila jej život. O rok neskôr, v roku 1921, absolvovala Amelia pilotný kurz a kúpila si vlastné lietadlo, dvojplošník Kinner Aister. Aby svoju záľubu utiahla, zarábala si ako fotografka či vodička nákladiakov. Doslova žrala všetko, čo sa týkalo lietania – trávila hodiny na letisku, čítala o lietaní, dokonca zmenila svoj imidž, aby sa podobala ženám – pilotkám.
Prvé rekordy
Tieto udalosti doslova odštartovali dobrodružný život, ktorý Amelia Earhart viedla. V roku 1923 získala licenciu Medzinárodnej leteckej federácie ako 16.žena v poradí. Aj vďaka nej sa mohla stať prvou ženou na svete, ktorá prekonala letovú rýchlosť 290km/h a tiež preletela Atlantický oceán. Udialo sa to koncom mája 1932 a let trval bez štyroch minút rovných 15hodín. Kvôli technickým a poveternostným komplikáciám musel byť ukončený v Írsku a nie v Paríži, ako bolo pôvodne naplánované.
Let, ktorý skončil tragicky
Životnú misiu pre A. Earhart však predstavovala cesta okolo sveta. Uskutočnila ju 1.júna 1937, kedy aj s navigátorom Fredom Noonanom vzlietli na stroji Lockheed Model 10E Electra z letiska v Miami. Úspešne preleteli 35tisíc kilometrov s medzipristátiami v Južnej Amerike, Afrike, Indii a Azii. Po poslednom vzlietnutí z Novej Guinei však lietadlo záhadne zmizlo a kontakt s ním sa už nikdy nepodarilo nadviazať. Do cieľa viac ako 45tisíc kilometrov dlhej cesty ostávala menej ako štvrtina.
Únos UFO? Asi nie
Smutný koniec Amelie Earhart sa nikdy nepodarilo uspokojivo objasniť. Dôkazy zúfalo chýbali a špekulácie či nejasné svedectvá nikoho nepresvedčili. Špekulovalo sa dokonca o mimozemskom únose či podľahnutí sile Bermudského trojuholníka. Až v roku 2010 sa objavila prvá vážnejšia stopa v podobe pozostatkov lietadla a ľudských kostí na atole Nikumaroro, ktorý je súčasťou Kiribati v Tichom oceáne. Odborníci sú presvedčení, že časti lietadla skutočne patria modelu Lockheed, s ktorým Earhart letela. Či však skutočne ide o pozostatky Amelie, jej navigátora a ich stroja, to nie je doteraz jednoznačne potvrdené.